Makale Başlığının Önemi Nedir? Etkili Bir Başlık Nasıl Olmalı?

Makale Başlığının Önemi Nedir? Etkili Bir Başlık Nasıl Olmalı?
+ - 0

Makale başlığının önemi, öncelikle makalenin en çok okunan yeri olmasıdır. Başlık makalenin ilk izlenimidir. Bu sebeple büyük bir dikkatle seçilen kelimeler ve ifadeler başlıkta kullanılmalıdır. Özetleme ve dizin servislerinin önemli ölçüde başlığın tam oluşuna dayandığı unutulmamalıdır. Çalışmanın amaçlanan, hedeflenen kitleye ulaşabilmesi konusunda başlık seçiminin büyük bir rolü vardır.

Makale Başlığı Nasıl Olmalı?

  • Bilimsel makale başlığı ne çok kısa ne de çok uzun olmalı.
  • Dilbilgisine dikkat edilmelidir. Anlam bozukluğu yaratacak kelime sıralamalarından uzak durulmalıdır.
  • Bir cümle olmak zorunda değildir, başlığın makalenin etiketi olduğu unutulmadan doğru ifadelere yer verilmelidir.
  • Başlıklarda kısaltma, formül, patent isimler kullanılmamalıdır.

Makale Başlığı Nasıl Belirlenir?

Makale başlığı belirleme işlemi yapılırken, çalışmanın konusu, yöntemi ve sınırlılıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Başlık, çalışmanın içeriğine dair soru işareti bırakmayacak bir açıklamayı barındırmalıdır. ‘Araştırmacılar bu makaleyi neden okumalı?’ sorusuna yanıt verecek şekilde planlanmalıdır. Bu sorunun cevabı çalışmanın tür ve içeriğine göre değişmekle beraber genellikle sınırlılıklara ve yönteme göre başlığa karar verilmelidir.

Makale Başlığı Soru Olur Mu?

Bilimsel makale başlıklarında soru cümleleri kullanılmamalıdır. Daha net, çalışmanın genelini ifade eden, içeriği özetleyen cümle veya yapılar kullanılmalıdır. Soru olan atılan başlıklar, konuya karşı muallak oluşturmakta ve aktif bir yayın biçimi oluşturmaktadır. Bu nedenle tercih edilmemelidir. Bir

Makale Başlığı Kaç Punto Olmalı?

Makalenin gönderileceği dergi veya kurumların harici bir beyanları olmadığı sürece makalede başlık kuralları gereği başlık, Kalın Times New Roman 16 punto ile yazılmalıdır.

Önerilen Yazı
Makalede Tartışma Bölümü Nedir? Nasıl Yazılır?

Yazar Hakkında

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yorum yap