Muhtelif Nedir? Kaynağı Türk Dil Kurumu Olan Tanım

muhtelif nedir

Muhtelif ne demek? Sorusu Cumhuriyetin ilk yıllarından beri sıklıkla aranıyor. Sebebi ise ise Osmanlı dönemine ait bir kelime olması. Osmanlı dönemine ait olan bu kelimeyi günümüzde de sıklıkla kullananlar vardır.

Arapça kökenli bir sözcük olan ‘muhtelif’ kelimesi; çeşitli, çeşit çeşit anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra muhâlif, aykırı, birbirine uymayan, birbirinden farklı anlamlarına da gelmektedir.

Muhtelif tapu’ taşınmazlar için sıkça kullanılan bir terimdir. Eğer tapusu alınmak istenen taşınmazların sınırları içinde bağ, bahçe, tarla, ham toprak varsa tapu alınırken tapu durumu kısmına ‘muhtelif’ yazısı yazılır.

Günlük yaşamımızda muhtelif sözcüğünü ‘muhtelif kurslar’ şeklinde de duyarız. Bu tür kurslar verilen merkezlerde çalgı aletleri, bilgisayar, dil dersleri, diksiyon, mesleki beceri kazandırmaya yönelik, hobilere yönelik kurslar verilmektedir. Muhtelif kurslar genelde her yaşta bireye hitaben verilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra internet sitesini incelerken giyim ve moda tasarımına yönelik web sayfalarında ‘muhtelif renkler ve desenler’ tanımını görürüz. Bu tanım, her renk, farklı desenler (şal, geometrik, çizgi, çiçek, hayvan figürleri vb) olduğunu ifade etmektedir.

Yorum Yap

Yorum yap