Muhtelif Nedir TDK? Muhtelif Kelimesinin Kullanım Alanları

Muhtelif Nedir TDK? Muhtelif Kelimesinin Kullanım Alanları
muhtelif nedir
0

Osmanlı Döneminde sıkça kullanılan ve Arapça kökenli bir sözcük olan ‘muhtelif’ kelimesi; çeşitli, çeşit çeşit anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra muhâlif, aykırı, birbirine uymayan, birbirinden farklı anlamlarına da gelmektedir.

Muhtelif Cümle İçerisinde Kullanımı

Muhtelif kelimesinin cümle içerisinde kullanımı şu şekillerde olabilmektedir;

  • Bereket açısından muhtelif bir teklif ama ne yapacağımı tam anlayamadım.
  • Muhtelif bir gelişim gösteriyordu.
  • Çocuğun yetenekleri oldukça muhtelifti.
  • Pazarda muhtelif ürünler var, gidip bakabilirsin.

Muhtelif kelimesi çeşit çeşit, türlü türlü anlamına gelmektedir. Bir konuda birden fazla yön olduğunu vurgulayan bir anlamdadır. Türlü türlü çeşitlikteki durumları ve olayları ifade etmek için de kullanılmaktadır.

Muhasebe Muhtelif Ne Demek?

Netsis muhasebe programı (Fatura Modülü) muhtelif fatura: yoldan geçen birine mal satılıp mal alınması işlemidir. Muhtelif faturada cari bilgiler takip edilmemektedir.

Muhtelif Adet Ne Demek?

Muhtelif adet çeşit çeşit birbirini tutmayan adetler anlamına gelmektedir. Muhtelif, birbirinin zıttı çeşit çeşit durumu ifade etmek için kullanılmakta ve adetlerin de çeşitliliğine vurgu yapmak için muhtelif adet kullanılmaktadır.

Muhtelif Müşteriler Ne Demek?

Alıcıları önceden bilinmeyen müşterilere teslim anında fatura düzenlenmediğinde muhtelif müşteriler ibareli bir sevk irsaliyesi yarımda, mal teslimi anında da müşteriye sevk irsaliyesi düzenlenmektedir. Muhtelif müşteriler bu işlemdeki birey rolünü kapsamaktadır.

Hukukta Muhtelif Ne Demek?

Fertleri arasında ihtilaflar oluşturmuş topluluk anlamına gelmektedir. Çeşit çeşit anlamında da kullanılmaktadır. Farklı özellikteki insanların bir arada oluşunu ifade eden bir kavram olarak da anlaşılabilmektedir.

Muhtelif Sayıda Ne Demek?

Muhtelif sayıda çeşit çeşit birbirinden farklı çoğunlukta anlamına gelmektedir. Farklılık içeren çoğul bir durumu belirtmek için kullanılmaktadır.

Muhtelif Ürün Ne Demek?

Muhtelif ürün, çeşit çeşit birbirinden farklı zıt ürünlerin tanımıdır. Bu ürünler, birbirinden farklı ve çeşitli yapıdadır. Muhtelif ürünlerin birbirinden farklı özellikleri ve çeşitleri vardır.

Muhtelif Zaman Ne Demek

Muhtelif zaman, çeşit çeşit farklı zaman dilimlerini ifade etmek için kullanılmaktadır. Birbirinden farklı zaman dilimlerini de kapsamaktadır.

Muhtelif Yer Ne Demek

Muhtelif yer, çeşitli yer demektir. Bir yerinden birbirinden farklı özellik ve çeşitlikte yapıya sahip olduğunu ifade etmek için kullanılmaktadır. Örneğin muhtelif yer dendiğinde birden farklı dekoru olan bir sahneye vurgu yapılabileceği gibi farklı renk tonlarında evler olan bir sokağa da vurgu yapılabilmektedir.

Muhtelif Tapu Nedir?

Muhtelif tapu’ taşınmazlar için sıkça kullanılan bir terimdir. Eğer tapusu alınmak istenen taşınmazların sınırları içinde bağ, bahçe, tarla, ham toprak varsa tapu alınırken tapu durumu kısmına ‘muhtelif’ yazısı yazılır.

Günlük yaşamımızda muhtelif sözcüğünü ‘muhtelif kurslar’ şeklinde de duyarız. Bu tür kurslar verilen merkezlerde çalgı aletleri, bilgisayar, dil dersleri, diksiyon, mesleki beceri kazandırmaya yönelik, hobilere yönelik kurslar verilmektedir. Muhtelif kurslar genelde her yaşta bireye hitaben verilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra internet sitesini incelerken giyim ve moda tasarımına yönelik web sayfalarında ‘muhtelif renkler ve desenler’ tanımını görürüz. Bu tanım, her renk, farklı desenler (şal, geometrik, çizgi, çiçek, hayvan figürleri vb) olduğunu ifade etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir