Polyglot Ne Demek? Polyglot Nasıl Olunur?

Polyglot Ne Demek? Polyglot Nasıl Olunur?
0

Polyglot, çok sayıda dil konuşan kişilere verilen isimdir. Kelime kökenine baktığımızda ise doğrudan bu anlamı çıkarabilmek mümkündür çünkü poly birçok, glot ise dil anlamına gelmektedir.  Polyglot olabilmek için bireylerin beş taneden fazla dil bilmesi gerekmektedir. Bu tarz insanlar çok fazla pratik yaparak diğer dilleri de günlük hayatlarını devam ettirebilecek şekilde ana dilleri gibi konuşabilmektedir ve birden fazla dil bilme yetileri doğuştan değil daha sonraki süreçlerde oluşmuştur. Yani kısacası, polyglot olabilmek için her dili mükemmel şekilde bilmeye gerek yoktur fakat o dil ile zorlanmadan hayatlarını sürdürebilmeleri gerekmektedir.

Polyglot Nasıl Olunur?

Polyglot olmak isteyenlerin başlıca şunları yapması gerekmektedir:

 • Polyglot olmak isteyenlerin çok fazla pratik yapması gerekmektedir.
 • Erken yaşlarda öğrenme sürecine başlanılmalıdır.
 • Öğrenilecek dildeki günlük hayat kelimelerini ezberlemelidir ve olabildiğince kullanmaya çalışmalıdır.
 • Yabancı kitap okumayı veya dizi- film izlemelidir.
 • Öğrenmeye çalışılan dilin konuşulduğu ülkelerdeki haberleri takip etmeye çalışmalıdır.
 • Yabancı arkadaşlar edinmeye çalışılmalıdır.
 • Yabancı kültürleri tanımalıdır.
 • Dilin diğer dillerden farkına odaklanmalı ve bu farkındalıkla öğrenme sürecine odaklanmalıdır.
 • Çok çalışmalı ve bu süreçten sıkılmamalıdır.

Polyglotların Sırrı Nedir?

Polglot olan insanların en önemli sırrı çok fazla pratik yapma istekleri olması ve dil öğrenme tutkularıdır.  Polglotlar bir dili öğrenmek için çekinmeden konuşabilmektedir ve bu nedenle de daha çabuk farklı dillere adapte olabilmektedir. Bu sayede hata yapmaktan korkmamaları onların gelişimini kolaylaştırmaktadır. Polglot bireyler aynı zamanda arkadaş edinmekten çekinmemektedir ve karşısındaki insanın dilini bilmemesi onu daha da hırslandırmaktadır. Polyglotlar edindikleri yabancı arkadaşları sayesinde en iyi polyglot yöntemi olarak bilinen ses taklit etmeyi kolaylıkla yapabilmektedir ve bu sayede de gündelik hayatta kullanılacak kelimelerin tespitini yapmakta kullanarak daha fazla dil öğrenebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz İngilizce Öğrenme Uygulamaları | En İyi 8 Uygulama

Herkes Polyglot Olabilir Mi?

Evet, polyglot olunabilmesi için bireylerin yabancı dil öğrenmeye ve kendini geliştirmeye açık olması yeterlidir bu nedenle de herkes polyglot olabilmektedir. Polyglot bireyler özel yetenekli insanlar değillerdir sadece kendilerini geliştirmek için çaba harcayan ve özverisini kaybetmeden bu yolda devam eden bireylerdir. Bu nedenle de çok fazla dil öğrenip polyglot olmak isteyen ve polyglot dil öğrenme teknikleri kullanan herkes polyglot olabilmektedir.

polyglot ne demek

Kaç Dil Bilene Polyglot Denir?

Bir kişinin polyglot olabilmesi için en az 5 dili konuşabilmesi gerekmektedir.  Beş dilden daha az dil bilenler için ise farklı terimler kullanılmaktadır. Bu terimler şu şekildedir:

 • Bir Dil: Monolingual
 • İki Dil: Bilingual
 • Üç Dil: Trilingual
 • Dört Dil: Quadrolingual

Çok Dil Bilene Ne Denir?

Çok dil bilen bireyler polyglot olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak çok dil bilenler polyglot olarak bilinse de halk arasında multilingual (çok dilli) tanımlaması ile de kullanılabilmektedir ancak multilingual insanlar günlük yaşamdan duydukları dilleri öğrenmektedir. Polyglot olan bireyler ise araştırma ve öğrenme istekleri nedeni ile başka dilleri öğrenebilmişlerdir.

7 Dil Bilene Ne Denir?

7 dil bilen kişilere de çok fazla dil bilen kişi anlamına gelen Polyglot kelimesi kullanılmaktadır. Dünya ortalamasına bakıldığında polyglot olan kişilerin oranı neredeyse %1 seviyesindedir bu nedenle de 7 dil bilen polyglot insan sayısı da oldukça azdır.

8 Dil Bilene Ne Denir?

5 dilden fazla dil bilen kişiler polyglot olarak adlandırıldığından 8 dil bilen kimselere de polyglot denilmektedir. 8 dil bilen polygotlar araştırıldığında ise bu insanların ortak özelliğinin yabancı dil öğrenme hevesi ve merakına sahip olmaları olduğu ve bu sayede çok fazla dil öğrenebildikleri tespit edilmiştir.

Hiperpoliglot Nedir ?

Hiperpoliglot 12 dil ve üzeri bilen kişilere verilen isimdir. Bireylerin hiperpoliglot olabilmeleri için gerçekten hayatlarını dil öğrenmeye adamaları veya çok fazla dilin konuşulduğu bir ortamda büyüyerek kolay adapte olabilen bir insan olması gerekmektedir. Dünya çapındaki en ünlü hiperpoliglotlardan birisi Emil Krebs olarak bilinmektedir ve 65 dil konuşmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İngilizce Makale Nasıl Yazılır? 7 Aşama

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir