Proje Okulu Nedir?

proje okul nedir

Proje okulu MEB tarafından belirlenmiş olup bölgesel ya da uluslararası proje ve etkinliklerde yer alması için seçilen okullara verilen addır. MEB bu okulların belirlenmesinde genellikle okulun başarı ortalamasına bakarak bu okulları başarı ortalaması yüksek okullar arasından seçmeyi tercih etmektedir.

Türkiye’de Kaç Proje Okulu Var?

Türkiye’de kaç proje okulu olduğu net olarak bilinmemekle beraber son açıklanan verilere bakıldığında 200’ü aşkın proje okulu bulunduğu tahmin edilmektedir. Bu okulların diğer okullardan farklı olmasının sebebi ise herhangi bir uluslararası veya bölgesel projelerde yer almaları için MEB tarafından seçilmiş olmalarıdır.

Proje Okulu Neye Göre Belirlenir?

Proje okulları, belirlenmesinde en büyük pay merkezi sınavlarda okul başarı ortalaması olan okullar olarak karşımıza çıkmaktadır. Okulların proje okullarının arasına girebilmesi için merkezi sınavlarda kendi türünde belirli bir başarıyı elde ederek başarı ortalamasına göre kendi ilinde ilk beş dereceye sahip olması gerekmektedir.

Proje Okulları Kaç Yıl?

Proje okulları ufak istisnalar olabilmesi durumu dışında okulu öğrencinin tamamlama süresi 4 yıldır. Türkiye’de bulunan birçok proje okulunun süresi 4 yılken bazı proje okullarının da 5 yıl sürdüğü bilinmektedir. Bu proje okullarının MEB tarafından belirlenmekte olduğu ve belirli kriterlere sahip olması durumunda proje okulu olmaya hak kazandığı bilinmektedir.

Proje Okullarına Kimler Başvurabilir?

  • Bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapmış olanlar.
  • Adaylık süresi dahil en az 4 yıl öğretmenlik görevi yapmış olanlar.
  • Zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış ya da bu yükümlülükten muaf tutulanlar.
  • Başvurunun son günü itibarıyla, son 4 yıl içerisinde herhangi bir adli veya idari soruşturma sonucu aylıktan kesilmesi ya da daha üst ceza almamış olanlar veya soruşturma sonucu görev yeri değiştirilmemiş olanlar.
  • Proje yürütücü genel müdürlük ya da eğitim kurumunun bağlı olduğu müdürlükçe aksi bir durum kararlaştırılmadıkça atanmak isteyeceği kurumun bulunduğu ilde görev yapıyor olanlar.

Ankara’da Kaç Tane Proje Okulu Var?

Ankara’da 23 tane proje okulu bulunmaktadır. Bu 23 proje okulundan 16’sı ise Anadolu imam hatip liseleri olarak karşımıza çıkmaktadır. 23 okul bulunması ve 16’sının imam hatip liseleri olduğu bilgisineyse MEB’ in 2018 yılında yaptığı açıklamaları içerisindeki bilgilerden yola çıkarak ulaşabilmekteyiz.

Ortaokullarda Proje Okulu Var Mı?

Ortaokullarda proje okulu vardır. İlkokul, ortaokul ve liselerde Türkiye’nin farklı şehirlerinde farklı farklı okullar mevcuttur. Bu okullar MEB tarafından belirlenmiş olup bünyesindeki öğrenciler ise okul yönetiminin yapmış olduğu yazılı veya sözlü sınavdan geçerek okula kayıt olmuşlardır. Bir okulun proje okulu olmasındaki en önemli etkense merkezi sınavlardaki başarı ortalaması olarak karşımıza çıkıyor.

Ortaokul Proje Okulu Ne Demek?

Ortaokul proje okulu, MEB tarafından merkezi sınavlardaki okulun başarısı ve kendi ilindeki derecesi göz önüne alınarak seçilmiş okuldur. Proje okullarının oluşturulma amacı ise herhangi bir bölgesel ya da uluslararası etkinliklerde yer alacak başarılı ve bu konuda tecrübeli okulların varlığına sahip olunması isteğidir.

Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Ne Demek?

Fen ve sosyal bilimler proje okulu, fen ve sosyal bilimler programı uygulanan ve bu bilimlere ilgi duyan öğrencilerin yeteneklerini geliştirmek üzere oluşturulmuş okullara verilen addır. Fen ve sosyal bilimler proje okulları öğrencilerin rasyonel ve analitik düşüncelerini geliştirmek, yeteneklerini keşfetmek ve ilerletmek, hazırlayacakları projelere destek vermek gibi amaçlara sahiptir.

Proje Okulu ile Nitelikli Okul Farkı?

Proje okul ile nitelikli okul arasındaki fark arasında proje okullarında bölgesel ve uluslararası projelerde aktif rol alırken nitelikli okulların proje gibi bir olayının olmamasını gösterebiliriz. Nitelikli okullarda öğretmenlerin proje yönetmek gibi bir zorunluluğu olmamasına karşın proje okullarında öğretmen yılda en az 3 ulusal proje yönetmek zorundadır.

En az 3 proje yönetmek zorunda olan öğretmenlerin proje okullarına ataması ise okul müdürünün bakanlığa teklifi ile gerçekleşmektedir. Proje okulunun projeler ve özel atamalar gibi özellikleri bulunurken nitelikli okulun projeler gibi özellikleri bulunmaması ve isminin nitelikli olmasının sebebinin sadece öğrenci alımlarının sınavla belirlenmesi olmasını da farklar arasında gösterebiliriz.

Proje Okul Başvuruları Nereden Yapılıyor?

Proje okulu başvuruları belirtilen tarihler arasında www.mebbis.gov.tr internet adresinden yapılmaktadır. Proje okulu olmak isteyen ve proje okulu olmak için başvuru yapacak okulların öncelikle yönetmeliğin 6’ncı maddesinin 1. Fıkrasındaki şartları yerine getirmesi zorunlu bir şekilde gerekmektedir.

Başvuru ve onay sürecinde dikkat edilmesi gereken hususları ise şu şekilde söyleyebiliriz: Başvuruların okulların müdürleri tarafından yapılması, başvuruda bulunan okulun okul verilerinin bilgilerinin MEBBİS veri tabanında alınacağı gerekçesi ile güncel olması gerektiği, başvuruda bulunmuş okulların İl Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygun görülmesi.

Bir Okulun Proje Okulu Olabilmesi İçin Yapılan Başvurular Ne Zaman Sonuçlandırılır?

Bir okulun proje okulu olabilmesi için yapılan başvurular yarıyıl tatilinde yapılır ve sonucunun açıklanması ise başvuruların tamamlanmasını takip eden iki ay içerisinde gerçekleşir. Proje okulu olmak isteyen okulların başvuru yapmadan önce proje okulu olacak niteliklere sahip olup olmadığını kontrol etmeleri ve başvurularını yapmaları gerekmekte olup sonuçlarını ise takip eden 2 ay içerisinde almaları mümkün olmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap