Tsunami Ne Demek? Bir Şehri Yok Eder Mi?

Tsunami Ne Demek? Bir Şehri Yok Eder Mi?
tsunami ne demek
0

Tsunami ne demek? Sorusu, son zamanlarda doğal afetlerden dolayı sıkça aranmaktadır. Büyük dalgalar her ne kadar korkutucu olsa da oluşma sebepleri var. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Denize ve okyanusa kıyısı olan ülkeler için büyük bir tehdit niteliğinde olan tsunami, Japon dilinde “Dev Dalga” anlamına gelmektedir. Birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen bu doğal afet, özellikle deprem ülkeleri için büyük önem arz etmektedir. Çünkü tsunami; deniz tabanında meydana gelen ani hareketler sonucu oluştuğundan, bu ani hareketlerin büyük bir kısmına yüksek şiddetteki depremler sebep olmaktadır. Deniz altında gerçekleşen bu hareketlilikler ilk olarak deniz suyunun geriye doğru çekilmesiyle başlayıp, daha sonrasında yüksek boyutlardaki dalgaların kıyılardan taşmasıyla sonuçlanır.

Tsunami Oluşumu Hangi Etkenlere Bağlıdır?

Denizin 50 metre altında 6.5 şiddetinde gerçekleşen bir deprem tsunami oluşumu için yeterli olacağından bu durum, kıyılarda yer alan canlı yaşamı için oldukça tehlikeli bir hale gelecektir. Deprem haricinde tsunami, başlıca şu etkenler dolayısıyla gerçekleşmektedir;

  • Volkanik patlamalar
  • Denizaltı heyelanları
  • Asteroitlerin denize düşmesi
  • Şiddetli kasırgalar

Tsunami Oluşumu Hangi Sonuçları Beraberinde Getirir?

Dünyanın yaklaşık dörtte üçü sularla kaplı olduğundan, gerçekleşebilecek tsunami afetleri belli sonuçları da beraberinde getirebilmektedir. Tsunaminin en büyük etkeni olan depremler ne kadar kaçınılmaz ise, ardından gelen tsunami ve belli sonuçların yaşantısı da aynı şekilde kaçınılmaz olacaktır. Tsunaminin ardından oluşabilecek belli sonuçlar ise şunlardır:

  • Okyanus zeminin hareket etmesi
  • Su seviyesinin azalması
  • Su yüzeyinde belli dengesizliklerin oluşması

Tarihin belirli dönemlerinde Tsunami etkisi görülmüştür. Özellikle Muson bölgesinde sıklıkla tsunami görülmektedir. Tsunaminin görüldüğü yerlerde ise ciddi kayıplar meydana gelebilmektedir. Şu ana kadar bir şehri yok edecek kadar büyük bir tsunami dalgası görülmemiştir ancak görülmeyeceği anlamına gelmemektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir