Volkan Ertit Biyografisi

Volkan Ertit Biyografisi
volkan ertit kimdir
0

VOLKAN ERTİT

22 Ekim 1983 tarihinde Adana’da doğan Ertit lise eğitimini Adana İncirlik Lisesi’nde tamamladı. 2001 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümüne kayıt yaptırdı. Ancak lisans 3. sınıftayken aynı okulun Felsefe bölümüne yatay geçiş yaptı ve 2008 yılında lisans eğitimi tamamladı. Birinci yüksek lisansını Belçika’daki Katolik Leuven Üniversitesi’nin Avrupa Çalışmaları Bölümü’nden “Avrupa Sekülerleşme Tarihi” üzerine yazdığı tez ile tamamladı. Ertit ikinci yüksek lisansını ise 2010 yılında Fransa’daki The Institut Européen des Hautes Etudes Internationales (Avrupa Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü)’de Türkiye’nin sekülerizm tarihi üzerine yaptığı çalışma ile tamamladı. Doktorasını ise Hollanda’nın eski ismi Katolik Nijmegen olan Radboud Üniversitesi’nde tamamladı. İsmi “Alevilerin Sekülerleşmesi – Steve Bruce’un Sekülerleşme Paradigmasının Kapsamının Genişletilmesi ve Türkiye’deki Alevi Topluluklarına Uygulanması” olan tezini 2017 yılında savunarak doktor unvanını aldı.

2008 yılında Amerikalı düşünce kuruluşu Atlas İktisadî Araştırma Vakfı’nın “İbn-i Haldun” adına düzenlediği makale yarışmasında “The Articulation of Islamic Practices and Free Market Principles: Not That Far From Reality” adlı çalışması ile birincilik ödülü alan Ertit aynı yıl Brüksel merkezli Ludwig von Mises Enstitüsü’nün gençlik kuruluşunun yönetim kurulunda yer aldı. “Ideas for a Free Society” adlı uluslararası projenin ismi “Özgür Toplumun Değerleri olan” Türkiye ayağının koordinatörlüğünü yürüten Ertit’in tüm çalışmalarını bir araya getirdiği “Sekülerleşme Teorisi – Sekülerleşen Türkiye’nin Analizi” kitabı 2019 yılında Liberte yayınevi tarafından yayımlandı. Bu kitapta Türkiye’nin sekülerleşme sürecini nitel ve nicel çalışmalar ışığında okuyucuya sunan Ertit’in 2019 yılının Şubat ayında ise eş editörlüğünü Mehmet Ali Kirman ile yaptığı ve 11 farklı akademisyenin makalelerinin yer aldığı “Sekülerleşme Tartışmaları” kitabı yayımlandı. I. ve II. Din Sosyolojisi Sempozyumu’nun koordinatörlüğünü üstlenen Ertit, aynı zamanda 2019 yılının Kasım ayında aktif hale getirdiği YouTube kanalı üzerinden de çalışmalarını okuyucuları ile paylaşmaktadır.

Volkan Ertit’in Eserleri:

1.    Ertit, V. (2013). Sekülerleşme Teorisinde Bilim ve Din İlişkisine Farklı Bir Yaklaşım. Journal of Social Sciences Eskisehir Osmangazi University/Eskisehir Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 14(2).

2.    Ertit, V. (2014). Birbirinin Yerine Kullanılan İki Farklı Kavram: Sekülerleşme Ve Laiklik.

3.    Ertit, V. (2014). Evrenselleştirilmiş-Klasik-Sekülerleşme Teorisi.

4.    Ertit, V. (2014). Sekülerleşmenin Hızlandırıcısı Olarak Kapitalizm. Liberal Düşünce Dergisi, (74), 63-82.

5.    Ertit, V. (2014). Sekülerleşmenin Hızlandırıcısı Olarak Kentleşme. Dumlupinar University Journal of Social Science/Dumlupinar Üniversitesi Soysyal Bilimler Dergisi, (41).

6.    Ertit, V. (2014). Teoriler Işığında Avrupa Sekülerleşmesi. Journal of International Social Research, 7(29).

7.    Ertit, V. (2017). Din (İslam) Merkezli Sekülerleşme Kavramı Yerine Metafizik Merkezli Sekülerleşme Kavramı. Mütefekkir, 4(8), 297-312.

8.    Ertit, V. (2017). Secularization of Alevis in Turkey. An Extension of Steve Bruce’s Secularization Paradigm and Its Application to Alevi Communities in Turkey (Doctoral dissertation.

9.    Ertit, V. (2018). God Is Dying in Turkey as Well: Application of Secularization Theory to a Non-Christian Society. Open Theology, 4(1), 192-211.

10.  Ertit, V. (2018). Secularization: The Decline of the Supernatural Realm. Religions, 9(4), 92.

11.  Ertit, V. (2019). Sekülerleşme Teorisi – Sekülerleşen Türkiye’nin Analizi. Liberte-Ankara.

12.  Ertit, V. (2020). Peter Berger ve Sekülerleşme. Muhafazakar Düşünce Dergisi 16 (Özel Sayı:1), 194-214.

13.  Ertit, V. (2020). Sosyolojinin Kurucu Figürlerinde Din. Akademik Hassasiyetler Dergisi, 7(14).

14.  Ertit, V. (2020). The Catholic Church and Her Destructive Enemies: The Renaissance, the Reformation, and the Absolute Monarchs, Siirt İlahiyat Fakültesi Dergisi, 7(2).

15.  Ertit, V. (2020). Golden Age of Faith or an Age of Religious Ignorance, Marife Dini Araştırmalar Dergisi, 20(2).

Sosyolog ve Çocuk Gelişimci 😊

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir