Yurt Dışında Katılabileceğiniz Gönüllülük Projeleri

Yurt Dışında Katılabileceğiniz Gönüllülük Projeleri
1

Farklı amaçlar için organize edilmiş olan yurt dışı gönüllülük projeleri, özellikle genç yaşlardaki öğrenciler için yeni yerler keşfederek farklı yaşam kültürlerini öğrenmeye yönelik katkı sağlamaktadır. Hayattaki farklı kültürleri deneyimlemek, kişinin vizyon ve misyonunu geliştiren bir adımdır.

Farklı amaçlarla organize edilen gönüllülük projelerinde yer alarak meslek hayatına da önemli ölçüde katkı sağlamak mümkündür. Yurtdışı gönüllülük projeleri birçok farklı ülkede, farklı konularda projeler içermektedir. Yurtdışında katılabileceğiniz bazı gönüllülük projeleri şu şekildedir;

  1. Avrupa Gönüllülük Projesi
  2. Avusturya Linz Gönüllülük Projesi
  3. Ekvatör Gönüllülük Projesi
  4. Afrika Victoria Şelaleleri Gönüllülük Projesi
  5. Foundaiton Maarja Village Gönüllülük Projesi

1)Avrupa Gönüllülük Projesi

Avrupa gönüllülük projesi, 17-30 yaş arasındaki kişilerin, istenilen bir AB ülkesinde katılabileceği bir projedir. Avrupa  gönüllülük projesinde 2 ay ile 12 ay arası bir süre kalmanız istenmektedir. Bu projenin içerisinde temel düzeyde dil eğitimi de bulunmaktadır ve birçok farklı alandaki projelerden seçim yapılabilmektedir. Yurtdışı gönüllülük projeleri 2023 yılı içerisinde Avrupa gönüllük projesine katılabilirsiniz.

Avrupa gönüllülük projesinde eğitim durumu, uzmanlık ya da dil yeterliliği gibi belirli şartlar aranmamaktadır fakat başvuran kişilerin daha önce herhangi bir Avrupa gönüllülük projesinde yer almamış olması gerekmektedir. Bu projeye katılan kişilerin ülkedeki yolculuk masrafları ve konaklama ücretleri projedeki bütçe sağlayıcıları tarafından karşılanmaktadır. Bu masraflar dışında program sırasında 3 öğün yemek masrafı, vize işlemleri, yurt dışı çıkış harcı gibi ücretler de Avrupa gönüllük projesi bütçesi tarafından karşılanmaktadır. Seçilen ülkeye göre farklılık gösterebilen cep harçlığı da verilmektedir.

2)Avusturya Linz Gönüllülük Projesi

Avusturya Linz gönüllülük projesi, ücretsiz yurtdışı gönüllülük projeleri arasındadır. Bu proje, Avusturya’nın Linz kentinde düzenlemektedir ve projenin amacı öğrencilere destek vermektedir. Linz şehrinde bulunan Freie Schule Linz yatılı okulunda eğitim gören, 5-15 yaşları arasındaki çocuklarla ilgilenmek amacıyla düzenlenen bir projedir. Buradaki çocuklarla oyun oynamak, ihtiyaçlarını karşılamak ve çocuklarla ilgilenmek isteyen kişiler bu projeye dahil olabilir.

Projeye katılan kişilere Almanca dil desteği sağlanmaktadır, ayrıca konaklama, ulaşım, seyahat ücretleri ve yemek masrafları da proje bütçesi tarafından karşılanmaktadır.

3)Ekvator Gönüllülük Projesi

Ekvator gönüllülük projesi, sokak çocukları, İngilizce eğitmenliği, öğrencilere okul destekleri gibi farklı projeleri içerisinde barındırmaktadır. Güney Amerika ‘da Ekvator bölgesinde düzenlenen bu proje, farklı kültürleri ve coğrafi  bölgeleri tanıma imkanı sunmaktadır.

Ekvator gönüllülük projesinde de yol, yemek, konaklama gibi masraflar projenin bütçesi tarafından karşılanmaktadır. Proje sürecinde Ekvator bölgesinde yaşayan bir ailenin yanında ya da gönüllü bir ailenin yanında konaklama sağlanabilmektedir.

4)Afrika Victoria Şelaleleri Gönüllülük Projesi

Afrika Victoria Şelaleleri gönüllülük projesi, Afrika’daki doğal yaşamı korumak amacıyla oluşturulmuş bir projedir. Afrika’da bir doğa harikası olarak bulunan Victoria Şelaleleri’ndeki doğal yaşamı devam ettirme ve koruma, projenin asıl hedeflerinden birisidir. Victoria Şelaleleri Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında bulunmaktadır, nesli tükenmekte olan birçok canlıya destek olmak için bu proje iyi bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Proje süresince konaklama, ulaşım, yemek, seyahat masrafları, havalimanında karşılama da projenin bütçesi tarafından ödenmektedir. 18 yaşından büyük olan herkes bu projeye dahil olabilmektedir.

5)Foundation Maarja Village Gönüllülük Projesi

Foundation Maarja Village Gönüllülük Projesi, Estonya’da gerçekleştirilen bir projedir. Bu projenin amacı, öğrenme güçlüğü çeken kişilere yardım üzerinedir. Öğrenme güçlüğü çeken bireylere destek olacak eğitimlere katılarak, onlara yardımcı olunmaktadır. Proje, 11 ay sürmektedir ve bütün masraflar proje için hazırlanmış olan bütçeden verilmektedir. 18-30 yaş arasında olan kişiler projeye başvurabilmektedir.

Yurtdışı Gönüllülük Projelerine Başvuru Nasıl Yapılır?

Yurtdışı gönüllülük projelerine başvuru yaparken, her projenin istenilen şartlarına bakılmalıdır ve katılmak istenilen proje içeriklerine göre bir seçim yapılmalıdır. Gönüllülük projelerinin kendi oluşturduğu başvuru formları bulunmaktadır, bazı projelere başvurmadan önce neden gönüllü olmak istendiğini belirten bir mektup beklenebilmektedir.

Gönüllü olmak istenilen projeye başvurduktan sonraki süreçler 6 ay ile 8 ay arası uzayabilmektedir. Projeye katılım süreleri, projenin içeriğine ve çalışma sürecine göre değişebilmektedir, fakat ortalama olarak 2-12 ay arasında gönüllü olarak bir projede yer alınır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Gönüllü Çalışma Yapabileceğiniz En İyi Kurumlar | 13 Kurum

Yurtdışı Gönüllülük Çalışmaları Neler Olabilir?

Yurtdışı gönüllülük çalışmaları birçok farklı alanda olabilmektedir. Kültür, sanat, sosyal içerikli projeler, doğayı koruma içerikli çalışmalar olabilmektedir. Gönüllülük çalışmalarında, temel seviyede dil eğitimi ve oryantasyon genellikle verilmektedir.

Öğrenme güçlüğü olan bireylere destek, yaşlılara ve engelli bireylere yardım, çocuk okullarında öğrencilere destek, sokak çocuklarıyla ilgili projeler, el sanatları, sinema, tiyatro, dans, çevre düzenleme, nesli tükenmekte olan hayvanları koruma, ağaç dikme ve ormanları koruma, çiftlik çalışmaları, kumsal temizlikleri gibi birçok alanda projeler gerçekleştirilmektedir.

Bu konuyla ilgili Deniz Bengitöz’ün Videosuna Göz Atabilirsiniz:

thumbnail
Önerilen Yazı
En İyi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık Firmaları | 100 Şirket

Founder of Sosyologer

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Rabia Kıvrak 9 ay önce

    Gönüllülük projeleri hakkında bilgi edinmek isteyen biri için oldukça faydalı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş. İlgi alanı ve hedefleri doğrultusunda tercih edecek herkese şimdiden başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir