Evlilik Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Evlilik Danışmanı Nedir? Nasıl Olunur?
+ - 0

Evlilik danışmanı, evliliğinde sorun olan veya evliliğe hazırlanan bireylere danışmanlık veren kişidir. Bu danışmanlık süreci bireysel olabildiği gibi çift terapisi şeklinde de yürütülebilir. Kötü giden bir evliliğin düzeltilmesi ya da boşanma sürecine giden yolda sosyal destek arayan eşler evlilik terapistine gider. Aynı zamanda ilişkiler ve cinsellik hakkında da belirli bir çerçeve dahilinde danışılabilecek kişi olduğu için bu konudaki sorunlar da seansta ele alınabilir.

Üniversitelerin pdr ve psikoloji bölümlerinden mezun kişilerin eğitim aldıktan sonra uyguladıkları bir terapi yöntemidir.

Evlilik Danışmanı Nasıl Olunur?

Evlilik danışmanı, üniversitelerin pdr, psikoloji bölümlerinden mezun olan veya son sınıfta eğitim gören kişilerin bu alanda eğitim görmesi ile olunur. Sıkça sorulan sorular arasında sosyologların da evlilik danışmanlığı yapıp yapamayacağı konusu vardır. Sosyoloji mezunu birisi de gereken eğitimleri alıp kendisini ilişkiler, evlilik, psikoloji ve danışmanlık alanında geliştirirse evlilik terapisti olabilir. Ancak bilinmelidir ki, bu oldukça sıkı bir çalışma ve alan içi kişilerden 3-4 kat daha fazla donanıma sahip olmayı gerektirir. Tabi işverenlerin işe alma motivasyonu bilindiği gibi daha çok alan içinden uzman terapistlere yöneliktir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  • Üniversitelerin pdr, psikoloji gibi ilgili alanlarından mezun olmak
  • Evlilik terapistliği eğitim veren devlet veya özel kurumlardan ders almak
  • Birey, ilişkiler, evlilik, bilişsel-davranışsal psikoloji alanlarında donanım
  • Özel veya devlet kurumlarında istenen yeterliliğe sahip olmak
  • Çalışılan kurumda uzman pozisyona geçmek için master veya farklı sertfika donanımı
  • Süpervizyon desteği almak
  • Gerekirse danışanları aile arabulucusuna yönlendirmek için donanım kazanmak
  • Çocuk, ergen, yetişkin psikopatolojisi hakkında bilgi sahibi olmak
  • DSM kriterlerini bilmek
  • Cinsel işlev bozuklukları veya cinsellikle ilgili tüm temaları bilmek

Görüldüğü gibi uzman evlilik terapisti olma yoluna giden yol bu şekildedir. İnsanların en mahrem sorunlarını dinleyen ve onlara yol gösteren kişi olarak bir danışmanın sahip olması gereken en temel şey donanımdır. Ancak, bu sadece dört yıllık bir üniversite mezunu olmaktan ve birkaç sertfika almaktan ötede sürekli kendini geliştirmekle alakalıdır. Mesleğe başladığınız an bile gelişim durmamakta, danışmaya gelen her birey veya çift karşısında aslında ne kadar az şey bildiğiniz ortaya çıkmaktadır. Terapist, insanların ilişkilerine ve benliklerine dokunarak onları incitmeden ve birey kimliklerine saygı duyarak yargısız bir ifade ile anlatılanlara yaklaşmalıdır. İşi daha fazla öğrenmek ve bakış açınızı daha fazla geliştirmek için bir başka evlilik danışmanlığı yapan arkadaşınız veya hocanızdan süpervizyon desteği almanız gerekmektedir.

Önerilen Yazı
Aile Danışmanlığı Nedir? Nasıl Olunur?

Online Evlilik Danışmanlığı Nasıl Yapılır?

Online evlilik danışmanlığı, terapistin ve danışanın ortak olarak planladığı çevrimiçi bir platformda seans vererek yapılır. Genelde insanların sosyal mekanlardan fiziki anlamda uzaklaşması olumsuz olarak nitelense de, online terapiler de yüz yüze olduğu kadar işlevseldir. Çünkü terapi almak istediğiniz uzman evlilik danışmanı Ankara’da, siz İzmir’de iseniz sürekli şehir değiştirmek maliyetli ve yorucu olacaktır. Evlilik danışmanı İstanbul’da siz de aynı şehirde iseniz yine de günümüz pandemi koşullarında durum pek farklı olmayacaktır. O sebeple eğer donanımına ve eğitimine güveniyorsanız çevrimiçi danışmanlık seansı alabilir ve dijital sürece uygun bir çizelge izleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com, Instagram üzerinden: @dilaraayydnnn, Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir. Aile danışmanlığı için Instagram: @dilaraaydindanismanlik üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum yap