Felsefe Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?

Felsefe Bölümü Mezunları Öğretmen Olabilir Mi?
0

Felsefe bölümü mezunları öğretmen olabilir. Bunun için yakın zamana kadar formasyon belgesi almaları gerekiyorken halihazırda iki yıllık tezsiz yüksek lisans programına kayıt olmaları gerekmektedir. Öğretmen yeterlilik hakkı elde ettikten sonra adayların KPSS’ye girerek yeterli puanı alarak atanmaları sağlanmaktadır. Bunun dışında KPSS olmadan özel okullarda da çalışma hakkına sahiptirler. Her iki durumda da adaylardan formasyon belgesi talep edilmektedir.

Felsefe Bölümü Mezunları Rehber Öğretmen Olabilir Mi?

Felsefe bölümü mezunları rehber öğretmen olabilir. Felsefe bölümünde sadece felsefe odaklı derslerin alınmaması, toplamda 8 dönemlik eğitim süreçleri kapsamında psikoloji derslerini de alıyor olmaları felsefe grubu öğretmenliği mezunlarının rehber öğretmen olarak da görev yapmalarını sağlamaktadır. Özellikle kurs merkezleri, etüt ve özel eğitim kurumlarında rehber öğretmen olarak çalışabilirler. Devlet kurumları için yapılan atamalarda rehber öğretmenler için psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunlarına öncelik tanınsa da felsefe grubu öğretmenliği mezunlarına da olanak tanınmaktadır. Rehber öğretmen olabilmek için de formasyon belgelerinin alınması gerekmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sosyoloji Bölümü Mezunları Rehberlik Öğretmeni Olabilir Mi? 15 Soru 15 Cevap

Felsefe Mezunu Sınıf Öğretmeni Olabilir Mi?

Felsefe mezunu sınıf öğretmeni olamamaktadır. Yakın zamana kadar sadece felsefe değil üniversitelerin farklı bölümlerinden de mezun olanlar formasyon ile birlikte sınıf öğretmeni açığını kapatmak adına sınıf öğretmeni olabilmekteydi. Ancak günümüzde sınıf öğretmeni mezunları yeterli sayıda olduğu için sınıf öğretmenleri sadece eğitim fakültelerinin sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olanlar arasından seçilmektedir.

Sosyoloji Okuyan Felsefe Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji okuyan felsefe öğretmeni başvurusu yapmaya hak kazanmaktadır. Sosyoloji bölümü mezunlarının bunun için mezun olmadan felsefe ve psikoloji derslerini almaları gerekmektedir. Aynı zamanda mezuniyet sonrasında formasyon belgesi de almalıdır. KPSS ile oluşan nitelik kodu ve puan türü temel alınarak sosyoloji bölümü mezunları da kadrolara başvuru yapabilir. Aynı şekilde formasyon alınması halinde sosyoloji bölümü mezunları etüt, kurs ve dershane gibi yerlerde de felsefe öğretmeni ve rehber öğretmen olarak da görev alabilirler. Ancak sosyoloji bölümü mezunlarının felsefe öğretmeni olarak devlet atamasının yapılması alım sayısına göre oldukça düşüktür. Felsefe öğretimi yıllık bazda az alım yapıldığı için bu atama sayılarının göz önünde tutulması gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Felsefe Grubu Öğretmenliği Nedir? Sosyologlar Olabilir Mi?

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir