Felsefede Teknik Bilgi Nedir? Özellikleri ve Örnekleri Nelerdir?

Felsefede Teknik Bilgi Nedir? Özellikleri ve Örnekleri Nelerdir?
Felsefede Teknik Bilgi
0

Teknik bilgi, gündelik bilgi ve/veya bilimsel bilginin pratiğe dönüştüğü bilgi türüdür. Bu nedenle de bilimsel teknik bilgi ve gündelik teknik bilgi olarak ikiye ayrılmaktadır. Bir başka söylem ile alet yapımı için gerekli olan bilgi türüdür. Dolayısıyla bu bilgi modeli, gündelik yaşam içerisinde son derece işlevseldir. Teknik bilgi insanlığın ilk dönemlerinde çoğunlukla gündelik bilgi ile eş değerde olmasına karşın, teknik bilginin ilerleyen dönemlerde, toplumsal ve teknolojik gelişmelerin de rol oynamasıyla bilimsel alanda da önemli bir payı bulunmaktadır.

Felsefede teknik bilgi, yalnızca somut varlıklara yönelik bir bilgi modelidir. Bu noktada temel amaç, insanların gündelik yaşamlarını ve uzun ya da kısa vadede yaşamlarını kolaylaştırmalarına yardımcı olmaktır.

Teknik Bilgi Örnekleri

 • Taş ve ağaçtan yapılan balta.
 • Ulaşımı hızlandırmak adına yapılan tekerlek.
 • Lavaboya yabancı madde kaçmaması için yapılan koruyucu malzemeler.
 • Uzay araçlarında basıncı dengelemek için kullanılan teknolojik cihazlar.
 • Yemek pişirmek için kullanılan tencere.

Teknik Bilginin Özellikleri Nelerdir?

Teknik bilginin özellikleri:

 • Yöntem olarak gözlem ve deneye dayanmaktadır.
 • Birikerek ilerleyen bir bilgi türüdür.
 • İnsan yaşamını kolaylaştırmayı amaçlar.
 • Hem bilimsel bilgiden hem de gündelik bilgiden yararlanabilir.
 • Bu bilgi türü evrenseldir.
 • Değişebilir ve gelişebilir.
 • Özne ve nesne arasındaki yetenek ve beceriye dayanır.
 • Akla ve düşünceye dayanmaktadır.

İlgili İçerik: Bilgi Türleri

Teknik Bilginin İnsanlara Faydası Nedir?

Teknik bilginin insanlara faydası, gündelik yaşamı kolaylaştırmasıdır. Gündelik hayatın birçok anında, sabah uyandığımız andan yatağa döndüğümüz ana kadar teknik bilgiden faydalanmaktayız. Diş fırçalamak için icat edilen diş fırçası, işlerimize, okulumuza gitmek için kullandığımız araçlar, elektronik cihazlar, yemek pişirmek veya yemek için kullandığımız eşyalar, uyumak için yattığımız yatak birer teknik bilginin ürünüdür. Bu nedenle teknik bilgi, tahmin edilenden çok daha fazla gündelik yaşamımızın içerisinde yer almaktadır ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Teknik Bilgi Değişir Mi?

Teknik bilgi, yığılarak ilerlediğinden, deney ve gözleme dayandığından ve sınanabilir olması bakımından değişebilir. Değişen koşullar ve dönüşen olay/olgular bağlamında teknik bilgi de değişim ve dönüşüme uğrayabilir. Bu değişim de en çok teknik bilginin kullanıldığı malzeme üzerinde olmaktadır. Bir şeyleri kesmek için kullanılan ilk baltanın ana malzemeleri ile bugün kullanılan malzemeler değişiklik göstermektedir. Ayrıca günümüzde bir şeyleri kesmek ve parçalamak için daha fazla çeşitte alet üretilmiştir. Bu da değişimin bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Teknik Bilgi Kaça Ayrılır?

Teknik bilgi, gündelik teknik bilgi ve bilimsel teknik bilgi olmak üzere ikiye ayrılır.

 1. Gündelik teknik bilgi: Gündelik bilgilerden yararlanılarak elde edilen tekniktir. Yemek yemek için kullanılan tabaklar gündelik teknik bilgiye bir örnektir.
 2. Bilimsel teknik bilgi: Bilimsel bilgiler ışığında uygulanan tekniktir. Teknolojik cihazların üretimi, ulaşım araçlarının üretimi gibi bilgiler, bilimsel teknik bilgilerdir.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir