Sosyoloji Bölümü Mezunu Psikoloji, Mantık veya Felsefe Öğretmeni Olabilir Mi?

sosyoloji bolumu mezunu olabilir mi

Sosyoloji bölümünden mezun olan bireyler felsefe öğretmeni olabilmeleri için talim terbiye kurulunun almış olduğu karar kapsamında 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji ve 8 kredi mantık dersi almaları gerekmektedir. Bu koşulları sağladıkları takdirde KPSS sınavına girerek öğretmenlik yapabilir yahut özel kurumlarda ücretli öğretmen olarak çalışabilirler.

Felsefe grubu öğretmenliği yapabilmek için sosyoloji bölümündeki birisinin formasyon eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Şartları sağladıkları takdirde öğretmenlik yapmaya hak kazanan bireyler, mesleklerini icra edebilmek için kendilerini geliştirmeye devam etmelidir.

Sosyoloji Bölümü Mezunu Psikoloji Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümü mezunu birisi psikoloji öğretmeni değil, rehber öğretmen olabilmektedir. Bunun için 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji ve 8 kredi mantık dersi alması gerekmektedir.

Özel okullarda veya dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışabilen sosyologlar, ders kredilerini doldurdukları takdirde işe kabul edilebilirler. Sosyoloji mezunu birisi, rehber öğretmen olarak çalıştığı kurumlarda hem birey hem toplum odaklı çalışmalarını sürdürerek gençlere yol gösterebilmektedir.

Önerilen Yazı
Pedagojik Formasyon Geri Mi Geldi? Meb’in Formasyon Açıklaması

Sosyoloji Bölümü Mezunu Mantık Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümü mezunu birey, rehber öğretmen olarak çalışabilmekte aynı zamanda felsefe grubu öğretmenliği yapabilmektedir. Mantık derslerine de giren felsefe grubu öğretmenleri bünyesinde çalışan sosyologlar, uygun görülürse mantık dersi verebilirler.

Sosyoloji bölümü mezunu birisi, psikolojiden 16, felsefeden 16 ve mantıktan 8 kredilik ders alarak mantık derslerine girebilmektedir. Gençlere yol gösteren ve kendini iyi yetiştirmiş bir öğretmen olabilmek için kişisel gelişimine önem veren bir sosyolog yaptığı işte oldukça başarılı olur.

Sosyoloji Bölümü Mezunu Felsefe Grubu Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji mezunu olan birisi, psikolojiden 16, felsefeden 16 ve mantıktan 8 kredi alarak felsefe grubu öğretmeni olabilir. Felsefe grubu öğretmeni olabilmek için yeterli şartları sağlayan bir sosyoloji mezunu bireyin işini yapabilmesinin önünde engel bulunmamaktadır.

Kamu ve özel kuruluşların felsefe grubu öğretmenliği için istediği yetkinlikler farklı olduğu için öğretmenlik düşünen bireylerin prosedürleri iyi takip etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kısıtlı bir araştırma felsefe grubu öğretmeni olmak isteyen birisi için yetersiz kalabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sosyoloji Bölümü Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İzmir Bakırçay Üniversitesi Sosyoloji Yüksek Lisans Öğrencisiyim ve Aile danışmanıyım, web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Kişisel Instagram hesabım: @dilaraayydnnn, Danışmanlık için ulaşabileceğiniz Instagram hesabım: @dilaraaydindanismanlik, Twitter: @dilaraayydiiin mail: aydindil35@gmail.com

Yorum yap