Sosyoloji Bölümü Mezunu Psikoloji, Mantık veya Felsefe Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji Bölümü Mezunu Psikoloji, Mantık veya Felsefe Öğretmeni Olabilir Mi?
5

Sosyoloji bölümünden mezun olan bireyler felsefe öğretmeni olabilmeleri için talim terbiye kurulunun almış olduğu karar kapsamında 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji ve 8 kredi mantık dersi almaları gerekmektedir. Bu koşulları sağladıkları takdirde KPSS sınavına girerek öğretmenlik yapabilir yahut özel kurumlarda ücretli öğretmen olarak çalışabilirler.

Felsefe grubu öğretmenliği yapabilmek için sosyoloji bölümündeki birisinin formasyon eğitimini tamamlaması gerekmektedir. Şartları sağladıkları takdirde öğretmenlik yapmaya hak kazanan bireyler, mesleklerini icra edebilmek için kendilerini geliştirmeye devam etmelidir.

Sosyoloji Bölümü Mezunu Psikoloji Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümü mezunu birisi psikoloji öğretmeni değil, rehber öğretmen olabilmektedir. Bunun için 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji ve 8 kredi mantık dersi alması gerekmektedir.

Özel okullarda veya dershanelerde rehber öğretmen olarak çalışabilen sosyologlar, ders kredilerini doldurdukları takdirde işe kabul edilebilirler. Sosyoloji mezunu birisi, rehber öğretmen olarak çalıştığı kurumlarda hem birey hem toplum odaklı çalışmalarını sürdürerek gençlere yol gösterebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pedagojik Formasyon Geri Mi Geldi? Meb’in Formasyon Açıklaması

Sosyoloji Bölümü Mezunu Mantık Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji bölümü mezunu birey, rehber öğretmen olarak çalışabilmekte aynı zamanda felsefe grubu öğretmenliği yapabilmektedir. Mantık derslerine de giren felsefe grubu öğretmenleri bünyesinde çalışan sosyologlar, uygun görülürse mantık dersi verebilirler.

Sosyoloji bölümü mezunu birisi, psikolojiden 16, felsefeden 16 ve mantıktan 8 kredilik ders alarak mantık derslerine girebilmektedir. Gençlere yol gösteren ve kendini iyi yetiştirmiş bir öğretmen olabilmek için kişisel gelişimine önem veren bir sosyolog yaptığı işte oldukça başarılı olur.

Sosyoloji Bölümü Mezunu Felsefe Grubu Öğretmeni Olabilir Mi?

Sosyoloji mezunu olan birisi, psikolojiden 16, felsefeden 16 ve mantıktan 8 kredi alarak felsefe grubu öğretmeni olabilir. Felsefe grubu öğretmeni olabilmek için yeterli şartları sağlayan bir sosyoloji mezunu bireyin işini yapabilmesinin önünde engel bulunmamaktadır.

Kamu ve özel kuruluşların felsefe grubu öğretmenliği için istediği yetkinlikler farklı olduğu için öğretmenlik düşünen bireylerin prosedürleri iyi takip etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kısıtlı bir araştırma felsefe grubu öğretmeni olmak isteyen birisi için yetersiz kalabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Sosyoloji Bölümü Mezunları Hangi Memurluklara Başvurabilir?

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık hizmeti almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (5)

 1. Arkadaşlar ben Anadolu Üniversitesinde aöf önlisans sosyal hizmetler okudum ve dgs ile Atatürk üniversitesinde 3. Sınıftan başlayarak sosyoloji bölümüne tamamladım ve mantık dersini hiç almadan muaf oldum bu yüzden formasyon alamaz mıyım ?

  • Dilara Aydın 2 sene önce

   Formasyon almak istediğiniz kurumla iletişim sağlayın, bu sorunuz için yardımcı olacaklardır.

 2. İpek çiçek 2 sene önce

  4 yıllık yani lisans mezunu olmanız gerekiyor formasyon alabilmeniz için, işletme mezunuyum ve sosyoloji son sınıfım şuan formasyon alıyorum aynı zamanda,sizde bulunduğunuz şehirdeki veya yakın şehirlerdeki üniversitelere bakın formasyon açılmışsa bence başvurup alabilirsiniz…

 3. merhaba
  aöf sosyoloji son sınıf öğrencisiyim, güz dönemim kaldı sadece güz’de mezun öğrenci olacağım umarım.. 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji ve 8 kredi mantık dersi’ne ait kredileri nasıl tamamlayabilirim acaba,teşekkür ve sevgilerimle,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir