Tezsiz veya Tezli Yüksek Lisans Ücretli Mi? Harç Ücreti Var Mı?

Tezsiz veya Tezli Yüksek Lisans Ücretli Mi? Harç Ücreti Var Mı?
0

Yüksek lisans ücretli mi? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; Tezli yüksek lisans programları devlet üniversitelerinde ücretsiz olup vakıf üniversitelerinde(özel üniversite) ücretlidir. Devlet üniversitelerinde harç ücreti dahi alınmazken özel üniversitelerde yüksek lisans için ücret alınmaktadır. Her özel üniversitenin yüksek lisans ücreti farklıdır. Bunun için üniversite sayfalarına gidip kontrol etmeniz gerekir.

Şunu söylemek gerekir; özel üniversitelerde yüksek lisans şartları daha hafiftir. Daha düşük puanlarla yüksek lisans yapma şansınız vardır ancak ücret ödersiniz. Devlet üniversitelerinde ise bu durum daha farklıdır. Hiçbir ücret ödemezsiniz ancak yüksek lisans yapma şartları biraz daha zordur. ALES veya YDS’den yüksek puanlar almanız gerekebilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Ücretli Mi?

Tezsiz yüksek lisans hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde ücretlidir. Genel olarak ücretler incelendiğinde özel üniversitelerdeki fiyatlar, devlet üniversitesindeki fiyatlardan 3 kat daha fazladır.

Tezli Yüksek Lisansta Harç Ücreti Var Mı?

Devlet üniversitelerinde harç ücreti yoktur. Son düzenleme ile birlikte yüksek lisans öğrencilerinden alınan harç ücretleri kaldırılmıştır. Özel üniversitelerde ise dönem bazlı harç ücretleri vardır. Örnek vermek gerekirse; yüksek lisans yapmak istediğiniz bir üniversitede dönemlik harç ücreti 10 – 20 bin TL olabilir. Bu ücret üniversitenin seviyesine ve fiyat politikasına göre değişkenlik gösterebilir.

Tezsiz Yüksek Lisansta Harç Ücreti Var Mı?

Hem devlet hem de özel üniversitelerde tezsiz yüksek lisans için harç ücreti vardır. Devlet üniversitelerinde harç ücreti 3000 – 20000 TL aralığındayken özel üniversitelerde 10000 – 80000 aralığındadır.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir