Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Var Mı? Tüm Detaylar

Üniversitede okurken devamsızlık konusunda yeterli bilgiyi bulamazdım. Bu soruna istinaden devamsızlık konusunda tüm detayları ele aldım..

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Var Mı? Tüm Detaylar
0

Üniversitede devamsızlıktan kalma var mı? Sorusu, şu şekilde cevaplanabilir; Her üniversitenin ve hocanın kendine göre kuralı vardır. Bu kurallar çerçevesinde devamsızlıktan kalınabilir. Dersine devam zorunluluğu şartı getiren bir hoca,  4 gün devamsızlık hakkı verir. 5.günde ise dersten kalmış sayılırsınız. Bazı hocalar ise devamsızlığı sorun etmez ve bu hocaların dersinde devamsızlıkta kalma yoktur. Gördüğünüz gibi tamamen kişisel tercihlere kalmış bir durumdur.

Bazı durumlarda ise imza attırma olayı oluyor. Bu ne demek? Girmediğiniz bir derste arkadaşınızdan sizin adınıza imza atmanızı rica edebilirsiniz. Bu durumda da var olarak görünürsünüz ancak tehlikelidir. Yok olduğunuz anlaşılırsa hocanızla aranız bozulabilir.

Üniversitede İlk Hafta Yoklama Alınır Mı?

Ders ekle bırak haftası başladığı için ve derslerdeki kişiler henüz belli olmadığı için üniversitede ilk hafta yoklama alınmaz. Fakat, bazı zorunlu derslerde yoklama alınmaktadır. Yoklama alınma veya alınmama durumu biraz da hocanın inisiyatifine bağlıdır.

Uyarı: Yoklama kağıdı henüz oluşmadığı için bazı hocalar, kağıda isim yazmaktadır :) Bu da bir tüyo.

Üniversitede Kaç Gün Gitmezsek Kalırız?

Üniversitelerde devamsızlık 4 gün ile sınırlandırılmıştır. Devamsızlığınız 5 olmamalı. Eğer, olursa dersten kalmışsınız demektir. Bazı üniversitelerde bu durum değişebilir, ilgili hocanıza sormanızda fayda var. Benim belirttiğim genel bir sınırdır. Bazı durumlarda alınan raporlarla bu olayı düzeltebilirsiniz ancak bu hocanın inisiyatifine bağlıdır.

Üniversitede Devamsızlık Hakkı Ne Kadar?

Üniversitede devamsızlık hakkı %10 ile %30 arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak, genel olark %30 oranı kullanılır. Örneğin, 12 haftalık bir dönemde 4 hafta hakkınız olur.

Online Eğitimde Devamsızlık Var Mı?

Online eğitimde devamsızlık durumu hocadan hocaya göre değişmektedir. Bazı hocalar, katılımcılar listesinden yoklama alırken bazı hocalar yoklama almaz ve ders kaydını siteye yükler. Böyle gönlü güzel hocaları buradan selamlıyorum.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalınca Ne Olur?

Üniversitede devamsızlıktan kalırsanız, o dersten başarısız sayılacaksınız. Buna bağlı olarak da o dersi  tekrar almak zorundasınız. Bu yüzden devamsızlıktan kalmamaya özen göstermenizde fayda var. Eğer, son sene kalırsanız, okulu 1 sene uzatabilirsiniz.

Üniversitede Devamsızlıktan Kalma Nasıl Anlaşılır?

Üniversitede, devamsızlıktan kaldığınızı anlamak için üniversitenizin öğrenci bilgi işlemine girmeniz gerekir. Buradan devamsızlığınıza bakıp kaldığınızı anlayabilirsiniz. Buna ek olarak hocanıza mail atarak veya danışmanına mail atarak da bu durumu öğrenebilirsiniz.

Devamsızlıktan Kalınca Hangi Harf Yazar?

Devamsızlıktan kaldığınız için harf notunuz ‘’FF’’ olarak görünecektir. Bu, kaldığınızın bir göstergesi olarak bilinir.

Üniversitede devamsızlıktan kalma var mı

Üniversitede Yüzde 30 Devamsızlık Kaç Gün?

Bir dönemin 12 hafta olduğunu düşündüğümüzde yüzde 30 devamsızlık hakkı 4 güne tekabül etmektedir.

Yüzde 70 Devam Zorunluluğu Ne Demek?

Yüzde 70 devam zorunluluğu, 8 gün boyunca devamsızlık yapmamanız anlamına gelir. %30 devamsızlık hakkınız ise 4 gündür.

Üniversitede Sağlık Raporu Geçerli Mi? Kaç Gün İçinde Verilmeli?

Üniversitede de sağlık raporu geçerlidir ancak rapor alındıktan 3 gün sonra rektörlüğe teslim edilmelidir. Özel kurumların ve özel hekimlerin verdiği rapor geçerli değildir.

Hazırlık Sınıfında Devamsızlık Var Mı?

Hazırlık sınıfında %80 oranında devam zorunluluğu, %20 oranında da devamsızlık hakkı vardır. Genel olarak bu oran kullanılır.

Hazırlık Sınıfında Devamsızlık Hakkı Kaç Gündür?

Hazırlık sınıfında devamsızlık saati bir dönem için 46 saat olarak belirlenmiştir. 47 saat olduğunda kalmış sayılırsınız.

Üniversitede Seçmeli Derslerde Devam Zorunluluğu Var Mı?

Üniversitede seçmeli derslerde devam zorunluluğu hocadan hocaya göre değişmektedir. Eğer, hoca devamsızlığı problem ediyorsa vardır. Etmiyorsa yoktur.

Alttan Aldığım Derste Devam Zorunluluğu Var Mı?

Alttan aldığınız dersten devam zorunluluğu yoktur. Bu güzel bir haber olsa da derse girmeyi ihmal etmeyin.

Üstten Aldığım Derste Devam Zorunluluğu Var Mı?

Üstten aldığınız derste devam zorunluluğu vardır. Alttan aldığınız derslerde ise yoktur.

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Erel Alkan. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nden mezun oldum. Web ve Seo işleri ile ek olarak yakından ilgileniyorum. Dijitalleşen dünyada ''dijital olanı'' sosyoloji ile entegre etmek ve insanlara fayda sağlamak istiyorum. Bu kapsamda da bu platformu kurma ihtiyacını duydum.

Yorum yap