Varyasyon Ne Demek?


0

Varyasyon, temel olarak değişkenlikle ilgili. Başka anlamda çeşitliliği bir durumun bir başka hale geçişini gösteriyor. Varyasyon birçok alanda farklı şeyleri ifade ediyor. Biyolojide varyasyon hücreler, genler, bireyler arasındaki farklılıkları ifade ediyor. Her grubun spesifik özelliklerini ortaya koyuyor. Fiziksel özellikler, doğurganlık, metobolitik faaliyetler, zihinsel yetenekler gibi ölçülebilir karakteristik özellikler canlılar arasındaki varyasyonlara örnek olarak gösterilebilir.

 

Genotipik varyasyonlar genlerde ki değişik kromozomlar, kromozom sayılarının fiziksel özelliklerini ortaya koyar. Göz rengi, boy, ten rengi buna bağlıdır. Genetik varyasyonlarda genetiklerin farklı birleşimlerinden yeni türler ortaya çıkabilir. Fenotipik varyasyonlar canlıların çevreyle ilişkisini ortaya koyar. Çevre koşullarının yaşam döngüsü üzerinde ki etkisi bu alanda kendini gösterir. Bu varyasyonlarda, özellikler kalıtsal değildir gelecek nesillere aktarılmaz. Bunun gibi farklı alanlarda varyasyonlar ortaya çıkabilir. Buna örnek olarak toplumsal sınıf varyasyonları, farklı gezegen varyasyonları.

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir