YDS’YE Girmeden Yüksek Lisans Yapılır Mı? Şart Mı?

YDS’YE Girmeden Yüksek Lisans Yapılır Mı? Şart Mı?
0

YDS’ye girmeden yüksek lisans yapılabilmektedir. Yabancı Dil Sınavı şartı her yüksek lisans programı için geçerli değildir. Örnek vermek gerekirse; bir sosyoloji yüksek lisans programında YDS 50+ şartı varken başka bir sosyoloji yüksek lisans programında herhangi bir yabancı dil sınavı şartı görülmez. Bu durumda Yabancı Dil Sınavı’na girmeden yüksek lisans yapmanız mümkündür.

Peki, bu durumda ne yapmanız gerekir? ALES ve okul başarı puanınız hesaplanacağı için ALES’ten geçerli bir puan almak zorundasınız. Yüksek lisans yapmak istediğiniz okulun ALES puan şartına bakın ve çalışın.

Yüksek Lisans İçin YDS Şartı Var Mı?

Yüksek lisans için YDS şartı yoktur.  Bazı yüksek lisans programları YDS şartı koyabilir, bu noktada da YDS’ye girip geçerli bir puan almanız gerekmektedir. Yüksek lisans programına başvurmadan önce şartlarını mutlaka okumanız gerekmektedir. Sadece Ales ile yüksek lisans için sadece ALES şartı olan üniversiteleri seçin.

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir