Yüksek Lisans Mülakatında Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde

Yüksek Lisans Mülakatında Dikkat Etmeniz Gereken 4 Madde
0

Yüksek lisans mülakatına girecek adaylar, mülakat ile ilgili birçok konuyu merak etmektedir. Mülakata girmeden önce alan ile bilginizin tam olması şarttır. Detayları aşağıdaki başlıkların altında sizler için cevapladım, gelin detaylara geçelim.

Yüksek Lisans Mülakatları Nasıl Oluyor?

Yüksek lisans mülakatları, sözlü veya yazılı şekilde olabilir. Bazı mülakatlar, sözlü ve yazılı türlerin ikisinin de olduğu şekildedir. Mülakatlarda akademisyenlerden oluşan jüri yer alır. Mülakat sözlüyse size sorular yöneltirler, siz de bu soruları cevaplarsınız. Yazılı mülakatlarda ise önceden belirlenmiş gün ve saatte yüksek lisansa başvurduğunuz üniversiteye gidip sınavınızı olursunuz. Yani sözlü ve yazılı mülakatlar, alan bilgisi olan kişiler için oldukça rahat geçer, bu nedenle bilginize güveniyorsanız endişeye gerek yoktur.

Yüksek Lisans Mülakatına Giderken Ne Giyilir?

Yüksek lisans mülakatına giderken istediğinizi giyebilirsiniz. Ben kendi adıma mülakata girdiğim bazı okullarda mülakata gelenler içerisinde giyimi çok ciddi ve resmi olanları görmüştüm ve saçma gelmişti. Takım elbise ile gelenlerin çoğunun da mülakatlardan geçmediğini size söylemek isterim. Yani önemli olan giyim değil, sizin bilginizin derecesidir. Diyelim ki sosyolojiden yüksek lisans yapacaksınız ama sosyolojiye dair bir şey bilmiyorsunuz ve çalışmamışsınız. O zaman mülakata niye takım elbiseyle gelesiniz? Yani saçma değil mi? Önemli olan sizin mülakatta fark yaratıp yüksek lisansa kabul almanızdır. Bu da ancak alan bilgisinin iyi durumda olması ve mülakata önceden çalışmakla mümkün olur.

Yüksek Lisans Mülakatında Ne Sordular?

Yüksek lisans mülakatında hangi alandan sınava giriyorsanız o alanla ilgili soru sorarlar. Mesela sosyoloji alanında yüksek lisans mülakatına girecekseniz; klasik veya çağdaş sosyologlarla ilgili kesin soru gelebilir. Sosyolojik imgelem yeteneğinizi ölçecek sorular da alabilirsiniz. Eğer mülakat yazılı ise dediğim gibi klasik-çağdaş sosyoloji, yöntembilim, bir olguyu-olayı sosyolojik tahayyülle açıklama-kavram-kuram kullanma gibi sorular gelebilir.

Sözlü mülakatta ise belki kendinizi tanıtmanız istenerek sınava başlanır belki de direkt sosyoloji ile ilgili bir soru sorularak sınava başlanır. Sözlü mülakatta jürinin enerjisine göre sizin de hal ve tavırlarınıza göre sorular değişebilir. Siz alanınızı iyi bilin ve mülakata rahatça gidin. Çünkü bilgi olduktan sonra gerisi size kolay gelecektir.

Yüksek Lisans Mülakatına Kaç Kişi Çağrılır?

Yüksek lisans mülakatı yazılı ise başvuran ve şartları sağlayan herkes sınav günü ve saati mülakata girebilir. Sözlü sınav için de aynı şey geçerlidir. Sınavları geçtikten sonra yüksek lisansa kabul alan kişilerin listesi enstitü tarafından açıklanır. Bazı okullarda artık kabul listeleri açıklanmıyor siz mülakata başvururken kullandığınız kullanıcı adı ve şifre ile enstitünün ilgili sitesinden öğrenebiliyorsunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir