Açık Öğretim Diploması Farklı Mı? AÖF Diplomada Yazar Mı?

Açık Öğretim Diploması Farklı Mı? AÖF Diplomada Yazar Mı?
0

Açık öğretim diploması, yüz yüze eğitimden alınan diplomadan farklı değildir. Açık öğretimden mezun olan bir birey, örgün öğrenimden mezun olanlarla aynı imkanlara sahiptir. AÖF bünyesinde lisans veya önlisans bölümlerinden mezun olan herkesin diplomasında AÖF ibaresi yazmaktadır.

Açık Öğretim Diplomada Yazıyor Mu?

Açık öğretim diplomada yazmakta, hangi programdan mezun olunduysa o programın adı da AÖF ibaresinin yanında geçmektedir. Açık öğretim mezunları, örgün öğrenimden mezun olan kişilerle eşit haklara sahiptir. AÖF’ten mezun olduktan sonra iş ararken diplomaları, diğer öğrenim birimleriyle aynı geçerlilikte kabul görür.

Açık Öğretim Diploması Nasıl Alınır?

Açık öğretim diploması alma adımları şu şekildedir;

  1. Öğrenciler imza vererek bağlı oldukları AÖF bölümünden diplomalarını almalıdır.
  2. AÖF diploması almaya hak kazandığını öğrenmek için öğrencilerin kayıtlı olduğu üniversitesinin otomasyonundan veya e-devlet sayfasından giriş yapmaları gerekmektedir.
  3. Diploma almaya hak kazanan öğrencilerin laboratuvar, staj ve derslerden geçmesi ve bunları belgelemesi gerekmektedir.
  4. Dönem borcu veya herhangi bir öğrenim gideri borcu bulunan öğrencilere diploma verilmez. Bu borçların ödenmesi gerekir.
  5. Diploması çıkan öğrencilere diplomaları kargolanmaz, bizzat öğrencinin gidip diplomayı elden teslim alması gerekir.
  6. Diploma hazırlandıktan sonra öğrenci kimlik bilgileri değişirse öğrenciler kimlik bilgilerinin değiştiğine dair bir ek belge ile diplomalarını kullanabilir.

Diplomasını almak isteyen öğrenciler, diplomalarını almadan önce e devlet üzerinden mezuniyet belgelerini kişisel bilgilerde bir yanlışlık olmaması adına kontrol edebilir.

Açık Öğretim Diploması Ne Zaman Verilecek?

Açık öğretim diploması, dönem sonunda yapılan son sınavın sonuçlarının açıklanmasının üzerinden 20 gün süre geçtikten sonra verilir. Diplomalar, belirtilen sürenin ardından öğrencilerin kayıtlı oldukları AÖF birimine gönderilir.

Açık Öğretim Diploması Yurtdışında Geçerli Mi?

Açık öğretim diploması, yurtdışında geçerli olabilmektedir. Fakat mezun olduğunuz bölüm ve girmek istediğiniz iş koluna göre bu durum değişebilmektedir. AÖF diploması, uluslararası kriterlere uygun olduğu gibi Bologna sürecine de uygundur. AÖF diplomanızın denkliğini, gitmek istediğiniz ülkede gireceğiniz iş kollarının işe alım standartlarını gözeterek değerlendirmenizde fayda vardır.

Açık Öğretim Lise Diploması Nasıl Alınır?

Açık öğretim lise diploması, Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri aracılığıyla alınmaktadır. Mezun olacak öğrenciler dönem sonundaki en son sınavdan 2-3 ay sonra diplomalarını alabilir. Mezun olacak öğrencilerin diplomaları, ilgili Halk Eğitim Merkezi müdürlüklerine gönderilmektedir.

Hangi ilde eğitim görüldüyse o ilin koordinatör Halk Eğitim Merkezinden diplomanızı alabilirsiniz. AÖL internet sitesinden koordinatör Halk Eğitim Merkezinizi görebilirsiniz. Öğrenci AÖF lisesinden çıkma belgesi almışsa bu belgenin aslı ile başvuruda bulunmalıdır. Diplomayı öğrenci yerine başka biri almak durumundaysa bu kişiye noterden vekalet verilmelidir. Mezun olmaya hak kazananlar geçici mezuniyet belgesi almak istiyorsa bağlı oldukları Halk Eğitim Merkezlerinden ilgili belgeyi alabilir.

Açık Öğretim Ortaokul Diploması Nasıl Alınır?

Açık öğretim ortaokul diploması, kayıtlı olunan eğitim merkezindeki il koordinatörü olan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinden alınır. Diploma alabilmek için sınavlara girmek ve başarılı olmak gerekir. Kredileri tamamladıktan sonra mezun olmaya hak kazanan öğrenciler, mezuniyetlerinden 1-2 ay sonra kaydoldukları Halk Eğitim Merkezinden diplomalarını teslim alabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir