Çalışırken Yüksek Lisans Yapılır Mı? 6 İpucu İle Daha Kolay

Çalışırken Yüksek Lisans Yapılır Mı? 6 İpucu İle Daha Kolay
0

Çalışırken yüksek lisans yapılır. Ancak, şunu bilmeniz gerekir ki yüksek lisanstaki sorumluluk, lisanstaki gibi değil. Yüksek lisans başlı başına bir çalışma zamanı ve çalışma azmi istiyor. Bunun yanı sıra derslere de katılmak zorundasınız. Eğer, derslere katılmak için izin alabilirseniz ve yüksek lisans için gerekli çalışma azmini gösterirseniz yapabilirsiniz. Şahsi düşüncem, çalışırken (işin türüne göre değişebilir elbette) yüksek lisans yapmak zor. Bunu yapabilecek kişilerin gönül ile o bölüme bağlanmış olmaları gerekiyor 🙂

İlgili İçerik: Yüksek lisansta derslere girmek zorunlu mu?

Derse katılıp, ödevleri, sunumları, projeleri ve tezi yapmak ve aynı zamanda çalışmak sizi biraz zorlayabilir. Bu konuda sizi biraz daha rahatlatacak ipuçları vermek gerekirse;

Çalışırken Yüksek Lisans Yapmak İçin İpuçları

  • İş yerinizdeki yönetici ile konuşun ve yüksek lisans için belirli aralıklarla izin isteyin.
  • İş ve ders programınızı yapın.
  • Online yüksek lisans eğitim programlarına bakın.
  • Hocalarla iletişime geçin. Belirli zamanlarda tolerans gösterilmesi için durumunuzu belirtin önceden.
  • Bütçe planlamanızı yapın. Malesef ki bulunduğumuz devirde yüksek lisans maliyetli olabiliyor. Bu nedenle iyi bir bütçe planlaması yapmanız gerekiyor.
  • Sosyal hayatınızı gözden geçirin. Sosyal hayatınızın daha kısıtlı olacağını bilmenizde fayda var.

İlgili yazı: Öğretmenler yüksek lisans yapabilir mi?

Kamuda Çalışırken Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Kamuda çalışanlar için belirlenmiş olan bir izin yok bu nedenle kamuda çalışırken yüksek lisans yapmak biraz zor. Eğer, kuruma bağlı olarak birkaç saatlik izin alabilirseniz yüksek lisans yapmanız mümkün olabilir. Burada oranın amirinin inisiyatifi çok önemli.

Özel Sektörde Çalışırken Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Özel sektörde çalışırken yüksek lisans yapılabilir ancak yine patronun inisiyatif durumuna kalmış. Yüksek lisans programına başvurmadan önce patronunuzla konuşun. Eğer, olumlu karşılar ve belirli saatlerde izin verirse rahatlıkla yapabilirsiniz. Bazı iş yerlerinde yüksek lisans yapan çalışana biraz daha fazla ücret verildiği bilinir.

Özel Sektörde ve Kamuda Çalışırken Yüksek Lisans Yapan KYK Kredi Alabilir Mi?

Özel sektörde ve kamuda çalışanlar da olmak üzere KYK kredisi alabilir. KYK yönetmeliğinde yer alan maddelere göre aldığınız para ne olursa olsun burs veya krediniz kesilmez.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir