Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Şartları Neler?

Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Şartları Neler?
Alan Dışı Yüksek Lisans
1

Alan dışı yüksek lisans, halihazırda okuduğunuz ve bitirdiğiniz bölümün dışında ilgi alanınız olan ve akademik olarak ilerlemek istediğiniz alanda yüksek lisans yapmanız anlamına gelmektedir. Başka bölümden yüksek lisans yapmak, üniversitenin ilanlarındaki şartların karşılanması durumunda mümkündür. Bazı üniversiteler alan dışından yüksek lisans yapılmasına izin vermekte ve ona göre bazı şartlar koyarak öğrencilerin bu şartları karşılamasını beklemektedir.

Alan Dışı Yüksek Lisans Yapılır Mı?

Alan dışı yüksek lisans yapılır fakat alan dışı master eğitimi için ilgili üniversitenin ilgili bölümünün enstitü kararının bu duruma izin verip vermediğini öğrenmeniz önemlidir. Örneğin psikoloji bölümü öğrencisi olduğunuzu varsaydığınızda eğitim görmek istediğiniz üniversitenin felsefe bölümüne girerek alan dışı başvurularda psikoloji bölümünden öğrenci kabul edilip edilmediğine bakabilirsiniz. Her üniversitenin her bölümü alan dışından öğrenci kabul etmeyeceği için istediğiniz bölümün öğrencisi olabilmenin hangi üniversitede hangi şartlara tabi tutulduğunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Alan Dışı Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Alan dışında yüksek lisans yapmak demek okuduğunuz bölümün dışında başka bir bölümde kariyer yapmanız için bir fırsat demektir. Kişi kendisini okuduğu bölümle yeterince bütünleşmiş hissedemeyebilir ve akademik olarak başka bir bölümde yükselmeyi hedefleyebilir. Bu bakımdan gerekli özeni ve çalışkanlığı gösteren bireylerin alanları dışında da akademik kariyer yapabilecekleri görülebilir. Farklı bölümden yüksek lisans yapmak bölümünüzün ne olduğuna bağlı olarak mesleki ve akademik anlamda amaç ve hedeflerinizin belirlenmesine katkı sağlayacaktır.

Alan Dışı Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

Alan dışından yüksek lisans yapacaksanız şartlarının yüksek lisans başvurularının genelinden farklı olmadığı söylenebilir. Bölüme girebilmek için ALES puanınızın ve YDS, yökdil gibi yabancı dil puanınızın olması gerekmektedir. Eşit ağırlık puanı mı yoksa sayısal puanının mı geçerli olduğu tamamen başvurmak istediğiniz bölümün gerektirdiklerine bağlıdır, bunları enstitü sayfasından kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun yanında bilim sınavı veya mülakatlara girerek başvuracağınız alan ile ilgili bilgili olup olmadığını göstermeniz gerekmektedir.

Sosyoloji Mezunu Psikolojiden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji mezunu psikolojiden yüksek lisans yapabilir ancak her üniversitede yapamaz. Genelde sosyoloji bölümünden psikoloji bölümüne direkt bir alan dışı kabulü olmasa da sosyal psikoloji veya gelişim psikolojisi gibi belirli alanlarda yüksek lisans yapmak mümkündür. Okumak istediğiniz üniversitenin web sitesine girerek psikoloji bölümü yüksek lisans ilanlarına bakmanız gerekmekte alan dışından hangi bölümlerin kabul gördüğünü de böylelikle anlayabileceğiniz söylenebilmektedir.

Sosyoloji Mezunu Felsefeden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji mezunu felsefeden yüksek lisans yapar ancak üniversitenin şartlarına bağlıdır. Her üniversitenin her bölümü alan dışından yüksek lisans öğrencisi kabul etmediği için sosyoloji alan dışı yüksek lisans yapacak bireyin araştırmalarını iyi yapması gerekmektedir. Yüksek lisans ilanlarına bakarak hangi üniversitenin felsefe bölümüne alan dışından öğrenci kabul ettiğini öğrenebilirsiniz.

Sosyoloji Mezunu Antropolojiden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji mezunu antropolojiden yüksek lisans yapabilir ancak her üniversitenin şartları aynı olmadığı için her üniversitede bu mümkün olmamaktadır. Antropolojiden yüksek lisans yapmak isteyen bir sosyoloji mezunu iseniz hangi üniversitede eğitim görmek istiyorsanız o üniversitenin sitesine girerek ilanlara bakmanız gerekmektedir. İlgili üniversitenin antropoloji bölümü sosyoloji mezunu bireyleri alan dışı kadrosunda sayıyorsa yüksek lisans için başvurmanız uygun demektir.

Sosyoloji Mezunu Siyaset Biliminden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji mezunu siyaset biliminden yüksek lisans yapabilir. Ancak her üniversitenin siyaset bilimi bölümü alan dışı kadrosunda sosyoloji bölümünü belirtmeyebilir. Bu durumda sosyoloji mezunu birisinin siyaset bilimi programına başvurması uygun olmamakta diyebiliriz. Siyaset bilimi alan dışı sosyoloji bölümünden de öğrenci kabul eden üniversiteleri araştırmanız sizin için faydalıdır ve böylelikle istediğiniz bölümde ilerlemeniz de mümkün olabilir.

Sosyoloji Mezunu Sosyal Hizmet Bölümünden Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Sosyoloji mezunu sosyal hizmet bölümünden yüksek lisans yapabilir ancak her üniversitenin şartları farklıdır. Şartlara bağlı olarak bildirilen alan dışı yüksek lisans kadrosunda hangi bölümlerin olduğunu iyi araştırmanız gerekir. Üniversitelerin sosyal hizmet bölümlerinin yüksek lisans ilanlarına bakarak alan dışı öğrenci kadrosunda hangi bölümlerin olduğunu öğrenmeniz gerekmektedir. Bu sayede istediğiniz bölümde ilerlemek için ilk adımı atmış olacak ve başvurularınızı doğru bir şekilde yapabilmiş olacaksınız. Yüksek lisans başvuru süreçlerinde çok araştırmak ve tüm ilanları gözden geçirmek asıl temel noktadır bu nedenle buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Mikail tutar 2 sene önce

    Slm Dilara hanım ben AÖF sosyoloji bölümü bitirdim tezsiz yüksek lisans yapmak istiyorum hangi alanda da yüksek lisans yaparsam iş hayatına çabuk atanırım birde alan dışında hangi bölümlerde yüksek lisans yapabiliriz bu konuda bilginiz varsa bana yardımcı olmanızı rica ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir