Yüksek Lisans Ne İşe Yarar? Yüksek Lisans Kaç Yıl?

Yüksek Lisans Ne İşe Yarar? Yüksek Lisans Kaç Yıl?
0

Yüksek lisans, çoğu zaman akademik kariyer yapmaya veya meslek içerisinde yükselmeye yaramaktadır. Akademisyen olmak isteyen adaylar, eğitimine lisans sonrasında tezli yüksek lisans ile devam etmektedir. Yalnızca mesleğinde yükselmek ve uzmanlaşmak isteyen adaylar ise tezsiz yüksek lisans yapmayı tercih etmektedir. Yüksek lisans bunların dışında öğrenciye, kendini geliştirme, alanında uzmanlaşma, detaylı araştırma ve raporlama yöntemlerini öğrenmek gibi faydalar sağlamaktadır. Aynı zamanda geniş bir network ağı oluşturmayı sağlamaktadır. Yüksek lisans eğitiminin en büyük yararlarından biri de eğitim boyunca birçok uluslararası projeye, kongreye ve değişim programlarına katılma imkânı sunmasıdır.

Sosyolojide Yüksek Lisans Yapmak Ne İşe Yarar?

Sosyolojide bilindiği üzere çok fazla alan bulunmaktadır. Sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapmak, bu alanlardan birinde veya birkaçında uzmanlık kazanmayı sağlamaktadır. ‘Bilim uzmanı’ olarak kişiler, birçok alanda uzman olarak çalışabilmekte, ismini ve yaptıkları çalışmaları duyurma şansına sahip olunmaktadır. Bunların yanı sıra akademik kariye devam etme olanağı da sağlanmaktadır. Aynı zamanda bilgi ve deneyimin artması, network ağının gelişimi gibi avantajlar da mümkündür.

İlgili İçerik: Yüksek Lisans İçin Not Ortalaması Kaç Olmalı?

Tezsiz Yüksek Lisans Yapınca Ne Olur?

Tezsiz yüksek lisans, akademik kariyer düşünen adaylar için doğru bir tercih değildir. Tezsiz yüksek lisans yapmak, iş yerinde kıdem, terfih vs. elde etmek için yapılmaktadır. Bu eğitimi alan kişilerin dersleri ve eğitimin amaçları daha çok o alandaki iş hayatına yöneliktir. Yani tezsiz yüksek lisans yapan kişiler, iş hayatında daha derinlikli bilgi ve tecrübeye sahip olurlar.

Yüksek Lisans Kaç Yıl Sürüyor?

Yüksek lisans 2 yarıyıl ders, 2 yarıyıl tez dönemi olmak üzere toplam 4 yarıyıl yani 2 yıllık bir öğretim sürecidir. Ancak 2 yarıyıl da uzatma imkânı verildiğinden toplam 3 yılda bitirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Yüksek Lisans Geçme Notu Kaç?

Yüksek lisansta ders geçme notu eğer okullarda veya bölümlerde alınmış harici bir karar yok ise 100 üzerinden 65’tir.

Yüksek Lisansta Kaç Kredi Alınıyor?

Resmî gazetede son yayınlanan yüksek lisans programlarına dair açıklama aşağıdaki gibidir:

‘Tezli yüksek lisans programı bir eğitim-öğretim dönemi 60 AKTS kredisinden az olmamak koşuluyla seminer dersi dahil en az sekiz ders ve tez çalışması olmak üzere toplam en az 120 AKTS kredisinden oluşur.’  ( https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/04/20160420-16.htm )

Yüksek Lisansta Devam Zorunluluğu Var MI?

Yüksek lisansta devam zorunluğu, bölüm kararlarına veya akademisyenlerin tercihine bağlıdır. Hemen hemen bütün üniversitelerde de devam zorunluğu bulunmaktadır. Eğitimin alınabilmesi ve verimli olunabilmesi için derslere katılmak önemlidir.

Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

Yüksek lisans şartları, her bölümde ve üniversitede değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle başvuru öncesinde açılan ilanlara göz atmak gerekmektedir. Çoğunlukla aranan şartlar ise aşağıdaki gibidir.

 • 4 yıllık bir lisans bölümünden mezun olmak.
 • ALES’ten 65 ve üzeri puan almak.
 • Yabancı dil puanına sahip olmak. (Bazı bölümlerde belirli bir baraj da bulunmaktadır.)
 • Bazı bölümlerde belirli bir diploma puanı barajı da bulunmaktadır.
 • Bölüm mülakat şartı getirdi ise de mülakattan belirlenen puanın üstünde almak gerekmektedir.

Yüksek Lisans Yapınca Ne Olur?

Yüksek lisans eğitimi, kişiye alanında lisans eğitiminin üzerine daha derinlikli bir bilgi sunar. Kişi hem alanında uzmanlaşır hem de iş hayatında meslektaşlarının önüne geçebilir. Akademik kariyer düşünen adayların da bu yolda doktoraya devam edebilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca yüksek lisans boyunca hem akademisyen hem de sektörden tanışılan kişiler daha sonraki yaşamda daha iyi bir Network olanağı sağlamaktadır.

İlgili İçerik: Yüksek Lisansta Derslere Girmek Zorunlu Mu?

Yüksek Lisans Mezunu Hangi Unvanı Alır?

Yüksek lisans eğitimi sonrasında okunan bölüme göre aşağıdaki unvanlar alınmaktadır:

 • Bilim uzmanı
 • Yüksek mühendis
 • Uzman hekim
 • Yüksek mimar

Yüksek lisans eğitimi uzmanlık alanlarında yapıldığından, eğitimi alan kişi çoğunlukla meslek içerisinde ‘uzman’ kabul edilmektedir.

Yüksek Lisans Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yüksek lisans yapmak kişiye birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Kariyer fırsatı
 • Mesleki deneyim
 • Yabancı dil eğitiminde gelişim
 • Yurtdışı eğitim programlarından yararlanma fırsatları
 • Burslardan yararlanma
 • Uluslararası projelere dahil olma
 • Bilimsel araştırma yöntemlerini öğrenme ve uygulama

Yüksek Lisans Yapmak İçin Ne Gerekir?

Yüksek lisans yapmak için;

 • 4 yıllık bir lisans eğitimi almak gerekmektedir.
 • ALES’e girerek 65 ve üzeri puan almak gerekmektedir.
 • Yabancı dil sınavlarına girmek gerekmektedir.

Yüksek Lisans Yapanlar Para Alıyor Mu?

Yüksek lisans eğitimi alan kişiler birer öğrenci olduğundan herhangi bir para almazlar. Burslara başvuru yapabilirler ve kabul görmeleri koşulu ile burs alabilmektedirler. Yüksek lisans yaparken aynı zamanda asistan olarak da bölümlerinde işe başlarlar ise ancak o zaman ücret alabilirler.

Yüksek Lisans Yapınca Uzman Olunur Mu?

Yüksek lisans bir uzmanlık eğitimi olduğu için, mezunları da birer uzmandır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir