Staj Başvurusu İçin Cv Nasıl Hazırlanır? 6 Basit Adım

Staj Başvurusu İçin Cv Nasıl Hazırlanır? 6 Basit Adım
0

Staj başvurusu için cv, açık ve öz bir dille anlatılmalı, iş tanımı, yetkinlikler, okul projesi veya tez çalışması gibi bilgilere yer verilmelidir. Eğer ortalamanız 3’ün üzerindeyse CV’ye yazabilirsiniz ancak altındaysa buna gerek yoktur. Ön yazı mektubu ve müsait olduğunuz günleri içeren bilgileri de CV’ye eklemeniz önemlidir. Çünkü sizi staj için alacak kurumların sizin hakkınızdaki genel bilgilere daha kolay ulaşması ve staj için müsait olduğunuz günleri bilmesi, staja kabul edilmeniz açısından faydalı olabilir.

Staj Başvurusu İçin Cv Hazırlama Adımları

Staj için başvuru yapmak istiyorsanız doğru bilgilerden oluşan titiz hazırlanmış bir CV hazırlamanız önemlidir. Staj yapmak istediğiniz iş tanımını olabildiğince net bir şekilde açıklamanız gerekmektedir. Bunun yanında, akademik bilgilerinizin usule uygun bir şekilde CV’de yazılması ve staj için sizi neden seçeceklerini anlamaları açısından bir ön yazı mektubunun CV’de verilmesi gerekmektedir. Detaylandırmak gerekirse bu konuda şunlar söylenebilir;

 1. Stajda Yapacağınız İş Tanımını Net Bir Biçimde Yazın.
 2. Okul Projesi Veya Tez Çalışmanızı Yazın.
 3. Ortalamanız 3’ün Üzerindeyse Yazın.
 4. Aktif Olduğunuz Topluluk Ve Gönüllülük Çalışmalarını Yazın.
 5. Ön Yazı Mektubu Yazın.
 6. Aktif Olarak Çalışabileceğiniz Ve Müsait Olduğunuz Gün/Saat Durumunu Belirtin.

staj basvurusu icin cv

1.Stajda Yapacağınız İş Tanımını Net Bir Biçimde Yazın

Yapmak istediğiniz staj veya işin tanımını doğru biçimde aktarmanız önemlidir. Bu sayede alan bilginiz ortaya çıkar ve işverenler hangi pozisyonu tasvir ettiğinizi daha iyi anlar.

2.Okul Projesi Veya Tez Çalışmanızı Yazın

Okulda yaptığınız projeler veya varsa tez çalışmanızda ne çalıştığınızı belirtmeniz size olumlu geri dönüş sağlayabilir.

3.Ortalamanız 3’ün Üzerindeyse Yazın

Okul ortalamanız üçün üzerindeyse bunu CV’de belirtmeniz iyi olur. Ancak üçün altında bir ortalamanız varsa belirtmemeniz daha iyidir.

4.Aktif Olduğunuz Topluluk Ve Gönüllülük Çalışmalarını Yazın

Staj başvurusu için cv hazırlarken kendi olumlu özelliklerinizi ortaya koymanız çok önemlidir. Örneğin okul topluluklarında aktif bir liderlik pozisyonunda bulunduysanız bunu CV’ye eklemeniz olumlu geri dönüş almanızı sağlar. Veyahut gönüllü oluşumlar içerisinde yer aldıysanız bunları da belirtmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5.Ön Yazı Mektubu Hazırlayın

Ön yazı mülakatta anlatacağınız bilgileri içeren bir metindir. Bir bakıma niyet mektubu gibidir, iş ve akademik başvurularda oldukça dikkate alınır. Staj başvuru cvsinde yer alması gereken önemli bir detay olduğu için ön yazı metnini yazarken mümkün mertebe özen göstermeniz önerilmektedir.

6.Aktif Olarak Çalışabileceğiniz Ve Müsait Olduğunuz Gün/Saat Durumunu Belirtin.

Staja hangi günler gidebileceğinizi ve hangi saat aralıklarında aktif çalışabileceğinizi belirtmeniz önemlidir.

Staj İçin CV’ye Neler Yazılır?

Staj için cvnize iş tanımını olabildiğince açık bir şekilde açıklayan bir metin yazmanız önemlidir. Başvurduğunuz alanın net olarak anlaşılabilmesi ve akademik bilgilerinizin ne olduğunun doğrulanması için tüm bilgilerin eksiksiz yazılması gerekmektedir. Gönüllü faaliyetleriniz, varsa eğer proje veya tez çalışmanız hakkında bilgi vermeniz önemlidir. Hangi gün ve saatler staja gidebileceğinizi belirtmeniz de ayrıyeten dikkat edilmesi gereken bir konudur. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 • Staj Yapmak İstediğiniz Alanın İş Tanımını İyi Yapın.
 • 3’ün Üzerinde Ortalamaya Sahipseniz Bunu Belirtin.
 • Proje Veya Tezinizin Bilgilerini Verin.
 • Gönüllü Faaliyetlerinizi Ve Topluluklardaki Rolünüzü Yazın.
 • Ön Yazı Mektubunu CV’de Mutlaka Belirtin.
 • Hangi Gün Ve Saatlerde Müsait Olduğunuzun Bilgisini Verin.

Staj yapmak isteyen bireyler Cv hazırlarken oldukça sade ve anlaşılır bir dil kullanmaya özen göstermelidir. CV’de yer alan bilgilerin doğruluğunun teğet edileceği göz önüne alınarak şeffaf bir biçimde bilgileri aktarmaya özen gösterilmelidir.

Staj İçin CV Hazırlanır Mı?

Staj için Cv hazırlanır çünkü cvniz olmadan başvuru yapamazsınız. İş başvurusu, yüksek lisans başvurusu veya staj başvurusu için muhakkak bir özgeçmiş ile başvuru yapmanız gerekir. Bu özgeçmişte eğitim bilgileriniz, staj tanımının net ibaresi ve yetkinlikleriniz yer almalıdır. Eğer ortalamanız 3 ve üzeri ise bunu Cv’de belirtmeniz sizin için faydalı olur ancak daha düşükse yazmanız gerek yoktur. Katıldığınız gönüllü faaliyetler ve bu faaliyetlerdeki pozisyon bilginizi de yazmalısınız.

CV’ye Not Ortalaması Nasıl Yazılır?

Lisans derecesi için hazırlanıyorsa yanına parantez içinde not ortalamanızı yazmanız gerekir. Ancak ortalamanızın 3 ve üzerinde olması halinde bunu CV’de belirtmeniz iyi olur aksi takdirde sizi diğerlerinden ayıran bir durum olmaz. Yüksek ortalamalar genelde işverenlerin dikkatini çeker ve istikrarlı bir eğitim hayatınız olduğunu düşünürler. Bu nedenle 4’e yakın olan ortalamalar her daim dikkat çeker.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir