Tez Önerisi Nedir? Tez Önerisi Ne Zaman Verilir? Geç Verilirse?

Tez Önerisi Nedir? Tez Önerisi Ne Zaman Verilir? Geç Verilirse?
0

Tez önerisi, yüksek lisans veya doktorada tez yazımı öncesinde, bölümün bağlı olduğu enstitüye verilen bir çeşit tezin ön raporudur. Tez önerisi, eze dair planlamaların ve tezin kapsamını içermektedir. Tez önerisi vermek tüm üniversite ve bölümlerde zorunludur.

Tez Önerisi Nasıl Verilir?

Öncelikle tez konusu, içeriği ve dinamikleri belirlenmelidir. Bu aşamada tez danışmanı ile beraber yürütülmektedir. Daha sonra enstitünün yayınladığı tez öneri formuna ulaşılmalı ve oradaki yönergeler doğrultusunda hazırlanmalıdır. Hazırlanan tez öneri formu, tamamlandıktan sonra tez danışmanı ve anabilim dalı başkanından da imza alınarak enstitüye teslim edilmektedir.

Tez Önerisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. En önemli hususun özgünlük olduğu unutulmamalıdır. Konu başlı başına özgün olmasa dahi getirilen bakış açısı veya ele alış biçimi özgün olmalıdır. Aksi halde öneri reddedilmektedir.
  2. Tez öneri formu dikkatle ve büyük bir planlama ile hazırlanmalıdır. Daha sonra tez için yapılacak her değişiklik enstitüye bildirileceğinden iyi bir hazırlık süreci geçirilmelidir.
  3. Kuramsal çerçeve ile veri çalışmaları arasında kurulan bağ güçlü olmalıdır. Reddedilmesine sebebiyet verecek boşluklar giderilmelidir.
  4. Yeterli kaynakçaya yer verilmelidir.
  5. Tezin önemi ve hangi soruya cevap aradığı açık ve net bir şekilde ifade edilmelidir.
  6. Çalışma ve yöntem uyumuna dikkat edilmelidir. Yöntemin neden seçildiği ve teze nasıl hizmet edeceği açıklanmalıdır.
  7. Çalışma konusunun alana olan katkısına mutlaka yer verilmelidir.
  8. Son olarak mutlaka yazım kuralları ve anlam bozuklukları kontrol edilmelidir.

Tez Önerisi Ne Zaman Teslim Edilir?

Tez önerisi, ders dönemi başarı ile tamamlanıp tez aşamasına geçildiğinde enstitüye teslim edilmektedir. Öneriyi hazırlamak ve vermek için tek koşul ders döneminin başarıyla tamamlanmasıdır. Hazırlanan tez önerisinin teslim edilme tarihi enstitüler tarafından duyurulan tarihlerde teslim edilmelidir. Çoğunlukla dönem sonlarında, yeni döneme istinaden kabul edilmektedir.

Tez Önerisi Geç Verilirse Ne Olur?

Tez önerisi geç verilirse, çoğu enstitüde kabul edilmemektedir. Bir sonraki dönemi beklemek gerekmektedir. Yarım dönem kayıp yaşanmaktadır.

Tez Önerisi Verilmezse Ne Olur?

Tez önerisi verilmezse, tez aşamasına resmi olarak geçilmemiş sayılmaktadır ve gerekli dönem koşulu tamamlanmadığı için tez önerisinin verilmediği dönem sayısı kadar mezuniyet uzamaktadır. Birkaç dönem üst üste öneri verilmez ise kişi bölümden atılmaktadır.

Tez Önerisi Ne Kadar Sürede Yazılır?

Tez konusuna ve danışmanın tercihine göre değişiklik gösterse dahi öneri formunun hazırlanması için belirli bir ön hazırlık sürecine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreç içerisinde danışman da tez önerisini sunumunun kendisine yapılmasını isteyebilmektedir. Çalışma için belirli bir literatür taramasının da yapılması gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında, yaklaşık 1-2 ay içerisinde hazırlanabilmektedir. Tez konusu daha önceden belirlenmiş ve gerekli çalışmalar daha önceden yapılmış ise de formu doldurmak ve öneriyi hazırlamak yalnızca birkaç günü alabilmektedir.

Tez Önerisi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Tez önerisi değişikliği için bulunulan dönemin sonunu beklemek gerekmektedir. Eğer tez öneri formu tezlim edilmiş ancak son tarih geçmemiş ise değişiklik yeni bir form verilerek yapılabilmektedir. Ancak son gün geçmişse ve dönem başlamış ise bulunulan dönemin sonunu beklemeli ve yeni bir tez öneri formu verilmelidir. Bazı enstitülerde değişim için gerekli prosedürler uygulanmaktadır. Bu nedenle böyle bir değişiklik için öncelikle enstitü ile iletişim kurmak en doğrusu olacaktır.

Tez Önerisi Reddedilirse Ne Olur?

Tez önerisinin reddedilmesi durumunda öğrenciye belirli bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde danışman ile birlikte tez önerisinde gerekli değişiklikler yapılıp yeniden teslim edilmelidir.

Tez Önerisi Kaç Sayfa Olmalı?

Tez önerisi sayfa sayısı çoğunlukla 6-10 sayfa arasında olmalıdır. Ne çok uzun ne çok kısa hazırlanmamalıdır. Formda istenen bilgilerin tamamı verilmelidir fakat bu bilgiler kısa ve net biçimde aktarılmalıdır.

Tez Önerisi Formu Örneği

Aşağıda birkaç farklı üniversitenin tez öneri formunun linki bulunmaktadır. Ancak yine de öncelikle kendi üniversitesinde kendi enstitüsünün duyurularına bakılmalıdır.

https://lee.comu.edu.tr/viewer

http://egtbil.gazi.edu.tr/posts/view/title/tez-onerisi-sablonu-169077?siteUri=egtbil

https://sosbil.aku.edu.tr/tez-oneri-formu/

thumbnail
Önerilen Yazı
Makale İnceleme Raporu Nedir? 5 Adımda Nasıl Yazılır?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir