Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Beraber Yapılır Mı? İki Kere YL Yapılır Mı?

Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Beraber Yapılır Mı? İki Kere YL Yapılır Mı?
0

Tezli ve tezsiz yüksek lisans beraber yapılabilir. Tezsiz yüksek lisans yapmak isteyenler birden fazla tezsiz yüksek lisans programına da kaydolabilir. Tezsiz yüksek lisans ücretli bir eğitimdir ve tezli yüksek lisanstan içerik ve amaç bakımından farklılaşır. Tezli yüksek lisans yaparken bir başka tezli yüksek lisans programına kaydolamazsınız ancak tezsiz yüksek lisans programlarına kaydolabilirsiniz. Ancak yine de iki eğitim programını da aynı anda yürütmek sizi zorlayabileceği için birini bitirince diğerine başlamakta fayda olabilir.

Aynı Anda İki Programa Kayıt Yapılır Mı?

Aynı anda iki programa kaydolabilirsiniz ancak bu iki programın örgün eğitim kapsamında yer almaması gerekmektedir. Örneğin tezli yüksek lisans yaparken bir başka tezli yüksek lisans programına kaydolamazsınız ancak tezli yüksek lisans programına kaydolabilirsiniz. Tezli yüksek lisans yaparken açık öğretim programına veya harç ödemek kaydıyla lisans programına kaydolabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans yaparken yine bir başka tezsiz yüksek lisans programına da kaydolmanız mümkündür.

İki Kere Yüksek Lisans Yapılır Mı?

İki kere yüksek lisans yapılır. Yüksek lisans eğitiminizi bitirdikten sonra tekrardan istediğiniz alanda yüksek lisans programına kaydolmanız mümkündür. Bunun için ilgili programın şartlarını sağlamanız ve mülakatlardan geçmeniz gerekmektedir. Bir yüksek lisans programına kayıtlıyken bir başka yüksek lisans programına kaydolamazsınız ancak tezsiz yüksek lisans programına kaydolabilirsiniz. Yüksek lisans döneminizi tamamlayıp ikinci yüksek lisans döneminize başlamanızda bir sakınca yoktur.

İlgili İçerik: Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Bilgime başvurup akademik konularda danışmanlık hizmeti almak isteyenler Mail üzerinden:aydindil35@gmail.com Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin adresinden ulaşabilir.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir