Uluslararası Hakemli Dergi Nedir? 10 Uluslararası Hakemli Dergi

Uluslararası Hakemli Dergi Nedir? 10 Uluslararası Hakemli Dergi
0

Uluslararası hakemli dergi, en az bir editörü veya editör kurulu olan, bulunduğu ülkeyi ve üniversitelerini temsil eden ve araştırmalarıyla alanında ismini duyurmuş ve saygınlığını kazanmış araştırmacı ya da öğretim üyelerinden oluşan bilim kurulunun bulunduğu ve bilimsel araştırmaları ve bu araştırmaların sonuçlarını yayımlamayı hedefleyen süreli bir dergi grubu olarak tanımlanmaktadır.

Uluslararası hakemli dergiler, nispeten güvenilir çalışmalar yayınlamaktadır. Dijital olarak da çok sayıda dilde ve ülkede ulaşım sağlamak mümkündür. Bu nedenle de akademisyenlerin ve araştırmacıların büyük bir çoğunluğu özellikle bu dergilerde yayın yapmayı tercih etmektedirler.

Uluslararası Hakemli Dergiler Hangileri?

  1. Journal of Sociological Research: Sosyoloji araştırmaları üzerine yayın yapan hakemli akademik dergidir. Ekim ve Nisan aylarında olmak üzere yılda 2 kez yayın yapmaktadır.
  2. Journal of Sociology: Sosyoloji ve alt disiplinlerine dair akademik çalışmalara yer veren hakemli dergidir. Mayıs ve Kasım olmak üzere yılda iki kez yayın yapmaktadır.
  3. Anatolia: Turizm Araştırmaları dergisi olarak, 1990 yılında yayın hayatına başlamıştır. Sosyal Bilimlerin farklı disiplinlerinden de ana temasına uygun çalışmalara yer vermektedir. Gönderilen çalışmalar en az iki hakemin değerlendirmesinden geçmektedir.
  4. Science and Research (IJSR): Açık erişimli ve hakemli bir dergidir. Her ay bir sayı olmak üzere yılda 12 sayı çıkarılmaktadır.
  5. Applied Economics Journal: İletişim bilimleri, psikoloji, sosyoloji, felsefe, tarih gibi birçok sosyal bilim alanına dair çalışmalara yer veren, teori, yöntem ve uygulama çalışmalarına öncelik veren hakemli bir dergidir.
  6. The Journal Of Social Sciences Research: Sosyal bilimlerin farklı disiplinlerinden akademik çalışmaların bulunduğu hakemli dergidir. Haziran ve aralık aylarında olmak üzere yılda iki kere yayın yapmaktadır.
  7. Childhood Education Journal: Çocuk, genç ve aile psikolojisi, sosyolojisi ve sosyal psikoloji alanında çalışmaları yayınlayan hakemli bir dergidir.
  8. Akademik Bakış Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi: Kültür, dil ve gelenek gibi birçok alanda akademik yayınlara yer verilen hakemli bir uluslararası dergidir.
  9. Society and Social Work: Sosyal çalışma alanlarına dair farklı çalışmaları yayınlayan hakemli dergidir. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmak üzere yılda 4 kere yayın yapmaktadır.
  10. Journal of Human Sciences: Beş farklı üniversiteden öğretim üyesinin kurulunda bulunduğu, disiplinler arası hakemli bir dergidir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Nitel Araştırma Nedir? 6 Aşama İle Sosyolojide Nitel Araştırma

İlginizi Çekebilir: Kongre Bildirisi Nedir?

Uluslararası Hakemli Dergide Yayın Yapmak Ne İşe Yarar?

1.Araştırmacı / Yazar Açısından:

Araştırmacı, çalışmasının değerini ölçebilmektedir.

Hakemlerden gelen düzeltmeler sayesinde de çalışmalarındaki eksiklerini görebilmekte ve düzeltebilmektedir.

Uluslararası hakemli dergide yayın yapmak, yazarın çalışmalarını ve ismini duyurmasını da kolaylaştırmaktadır.

2.Okuyucu Açısından:

Hakemli dergilerde yayınlanan yayınlar, birçok dergiye göre daha güvenilir kabul edilmektedir. Bu nedenle okuyucu çalışmaları daha güvenilir kaynaktan okumaktadır.

Bu dergilerde yayınlanan çalışmalar, okuyucunun kendi çalışmaları için de örnek teşkil etmektedir.

Hakemli dergilerin özgünlükleri denetimden geçtiği için okuyucu akademik disiplinden emindir.

3.Hakem Açısından:

Hakemler, uluslararası dergilerde çalışma yaparak akademik tecrübelerini arttırmaktadırlar.

Akademisyenlerin hakemli dergide hakemlik yapması, akademik puanlarını arttırmaya yardımcı olmaktadır.

Yaptıkları hakemlikler sayesinde, inceledikleri çalışmalar doğrultusunda bilgi ve birikimlerini diri tutmaktadırlar.

4.Dergi Açısından:

Akademik değeri yüksek yayınlar yapan dergilerin itibarı yükselir ve yayın yapmak isteyen araştırmacıların sayısı artmaktadır.

İlgili Yayın: Akademik Dergide Yayın Nasıl Yapılır?

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi sosyoloji Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Medya ve Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı. ebrumelistumbul@gmail.com

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir