Aöf Mezunu Kaymakam Olabilir Mi? Öğretmen, Vali veya Akademisyen Olabilir Mi?

Aöf Mezunu Kaymakam Olabilir Mi? Öğretmen, Vali veya Akademisyen Olabilir Mi?
aof mezunu kaymakam olabilir mi
+ - 0

Aöf mezunu kaymakam olmasında herhangi bir engel bulunmadığından dolayı kaymakam olabilmektedir. Kaymakamlar ilçe genel idaresinin başındaki kişi ve mercii makamı olarak bilinmektedir. Bu meslek ülkemizde en çok merak edilen ve ilgi gören mesleklerden biri olduğundan dolayı gençler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Elbette her meslekte olduğu gibi bu mesleğe sahip olmak için de belirli süreçlerden geçmek gerekmektedir.

Söz konusu süreç 4 yıllık bir lisans programına başvurmak ile başlamaktadır. Kaymakam olabilmek için Siyasal Bilimler, Hukuk, İşletme, İktisat, İktisadi ve İdari bölümler fakültelerinin herhangi birinde 4 yıl süren lisan eğitimini tamamlamak gerekmektedir. Eğitimin tamamlanmasının ardından adaylara kaymakamlık için başvuru hakkı doğmaktadır. Başvuru hakkı olan adaylardan valilik için bir tez hazırlanması istenmektedir.

Kaymakam olmak için gerekenler arasında en temel adım sınava girmek ve sınavdan en az 70 puan almaktır. En az 70 puanı elde edebilen adaylar bir sonraki basamak olan mülakatlara girmeye hak kazanmaktadır. Ardından adaylar 4 farklı mülakata tabi tutulmaktadır. Mülakatlardan da gerekli başarıyı elde eden adaylar son basamağı da tamamlamış olmaktadır. Sürecin devamında valilik emri altına adayın ataması gerçekleştirilmektedir.

Aöf Mezunu Akademisyen Olabilir Mi?

Aöf mezunu akademisyen olmak için gereken şartları sağlayabileceğinden dolayı akademisyen olabilmektedir. Açık öğretim fakültesinde okumak akademisyen olmak için bir engel teşkil etmemektedir. Bununla birlikte akademisyen olmak için yeterli de değildir. Akademisyen olmak için gereken diğer şartların da yerine getirilmesi gerekmektedir.

Aöf Mezunu Vali Olabilir Mi?

Aöf mezunu vali olarak önerilebileceğinden dolayı vali olabilmektedir. Bilindiği üzere valiler kaymakamlar arasından seçilmektedir ve vali olarak seçilebilmek için İçişleri Bakanlığı tarafından üst kademelere önerilmek gerekmektedir. Sonrasında bu öneri Cumhurbaşkanlığı tarafından değerlendirilmekte ve karar verilmektedir.

Aöf Mezunu Öğretmen Olabilir Mi?

Aöf mezunu öğretmen olmak için gereken formasyon uygulaması kaldırıldığından dolayı öğretmen olamamaktadır. Yakın bir tarihe kadar eğitim fakültesi mezunu olmayıp öğretmen olmak isteyenler formasyon alarak öğretmenlik yapabilmekteydi ancak şu anda bu uygulama kaldırılmıştır. Bu uygulamanın kaldırılması açık öğretim fakülteleri için de geçerlidir.

Yazar Hakkında

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yorum yap