İntihal Nedir? İntihal Raporu Nedir? Tespiti Nasıl Yapılır?

İntihal ile alakalı genel bilgiler verilmiştir.

İntihal Nedir? İntihal Raporu Nedir? Tespiti Nasıl Yapılır?
intihal nedir
0

İntihal, en kısa tanımıyla birinin tezinden, makalesinden veya herhangi bir eserinden kendi yazısına aynen kopyalama demektir. Başka bir deyişle de makale, tez veya eser yazan kişilerin hiçbir şekilde kaynakça göstermeden bir başkasının tezini, makalesini veya eserini kendisinin gibi göstermesi demektir. İntihal, akademide ciddi bir suçtur. Eğer, bir kişinin eserinden kendi eserinize ekleme yapmak istiyorsanız kaynak gösterim kurallarına bağlı olarak yapmanız gerekmektedir. Kurallara uygun yapmadığınızda başka bir kişinin eserinden fikir hırsızlığı yapmış olursunuz.

Tez yazma da belirli aşamalar vardır. tez yazma aşamasına gelmeden önce bir literatür taraması yapılır.  Bu literatür taramasından sonra tez yazım aşamasında belirli kurallar uygulanarak tez oluşturulur. Oluşturma aşamasında  herhangi bir tezden alınan ve kaynakça gösterilmeden, yazıyı yazan kişinin kopyala yapıştırı kendininmiş gibi göstermesi intihal demektir.  Kaynakça gösterilmeden yapılan bu durum bir intihal suçu oluşturur. Kısacası bir akademik boyutta hırsızlık olarak nitelendirebiliriz.

İntihal Tespiti Nasıl Yapılır?

Açıkçası tespit edilmesi günümüz teknolojisinde çok kolay. Kaynakça gösterilmeden yapılan alıntıyı çok rahat bir şekilde tespit eden;

  1. Turnitin (Birçok firma ücretli olarak turnitin raporu sunmaktadır)
  2. iThenticate
  3. PlagScan
  4. Article Checker
  5. Plagium

Bu programlar en basit haliyle yazdığınız yazı, ödev, makale… Gibi çevrimiçi kaynakları karşılaştırır ve bu karşılaştırmanın ne kadarının kopyalanmış ne kadarının özgün olduğunu ortaya çıkar.

Yukarıda belirttiğimiz ve bağlantılarını verdiğimiz ücretsiz intihal programları ile birlikte kolayca intihal kontrolü yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdakilere dikkat edin;

  • Programlar ücretsiz olduğu için 1000 kelimeye kadar kontrol sağlayabilirsiniz. Parça parça ekleyerek kontrol yapabilirsiniz.
  • Programlarda intihal çıkarsa intihal raporunu pdf olarak indirebilirsiniz.
  • Bir intihal kontrolü yaparken birden fazla programa sokmanızı tavsiye ederim çünkü programdan programa göre farklılık olabilir.
  • Programlar kesin sonuç vermez ancak yüksek oranda doğru sonuç verir.
  • Programlardan abonelik satın alarak kelime sınırı olmadan intihal testi yapabilirsiniz.

Azami İntihal Oranı Nedir?

Üniversiteler kendi içerisinde bu oranı farklı şekilde tanımlamıştır. Bir yere kadar da tezi yazan kişinin intihal yapmasına müsamaha gösterilir. Fakülte, Yüksekokul, Enstitü…  Vb.  yerler genellikle tez üzerinde %20’ye intihale kadar müsamaha gösterirler. Hatta şöyle bir durum var ki bu oranının %0 olması da  büyük bir kuşku uyandırır. Çünkü başka makalelere ya da yazılara hiçbir benzerlik göstermeyen tezin üzerinde yüksek ihtimalle hileye  başvurularak  intihal oranı düşürülmüştür. Bilinmelidir ki bazı kelimeler Türkçe ‘de sık sık kullanılır.  Kullanılan bu kelimeleri kıyasladığımızda en düşük düzeyde %2-3  arasında benzerlik olması çok doğaldır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İntihal Raporu Veren Ücretsiz 7 İntihal Sitesi

İntihalle Benzerlik Aynı Şey mi?

Kesinlikle ikisi birbirinden farklı şeyler bunu belirtmemiz gerekiyor. Genelde karıştırılmak ile birlikte çok keskin bir ayrımı vardır. Benzerlik başka kaynak içerisinden alıntı yapılarak, kaynakça gösterilerek yapılan bir eylemdir. Benzerlik oranı ile intihalin oranı karıştırılmamalıdır. Benzerlik oranı bir suç teşkil etmezken intihal oranı fazlalığı suç unsuru oluşturur.

Özellikle benzerlik oranını düşük tutmak için cümle de ufak çaplı değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin “kamu kurumu” yazan bir yerde “devlet kurumları”  şeklinde değişimler anlam değişmeden yaptınız alıntının fark edilmemesini sağlar.

İntihal Yüz Kızartıcıdır

Akademide ilerlemeyi düşünüyorsanız intihalden uzak durmalısınız. Lisans tezinizde yaptığınız intihaller Dr. olduğunuzda dahi karşınıza çıkabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısınız.

İntihalli Yayınlara Ne Oluyor?

İntihalli yayınlar, kusurlu yayınlardır. Bu nedenle akademide olması istenmez. ”Hırsız” olarak anılmak istemiyorsanız intihalli yayınlardan uzak durunuz.

İntihal Raporu Nedir?

İntihal raporu, tez, makale veya eserinizde ne kadar intihal olduğunun raporudur. Çeşitli programlar aracılığı ile raporu elde edebilirsiniz. Ücretsiz intihal programları aracılığı ile 1000 er kelime limitlerle test yapabilirsiniz. Buna ek olarak birçok firmadan Turnitin intihal raporu alabilirsiniz.

İntihal Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

İntihal, genelde Turnitin programı ile tespit edilir. Eğer, akademi içerisinde değilseniz Turnitin programını kullanamazsınız. Buna alternatif olarak yukarıda belirtilen programlardan fikir alabilirsiniz.

İntihalde Benzersiz Ne Demek?

Benzersiz, yazısını görüyorsanız içiniz rahat olsun. İntihal programında benzersiz çıkıyorsa hiçbir intihal bulunmamıştır ve özgün yazı demektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yüksek Lisans Nedir? Nasıl Yapılır? 20 Soru 20 Cevap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir