Tezsiz Yüksek Lisans Kolay Mı? Tezliden Farkı Ne? Öğretmen Olur Mu?

Tezsiz Yüksek Lisans Kolay Mı? Tezliden Farkı Ne? Öğretmen Olur Mu?
Tezsiz Yüksek Lisans Kolay Mı?
0

Tezsiz yüksek lisans hangi alanda yapılıyorsa o alanla ilgili belirli bir temel istediği için kolaylığı bilgi temelinize göre değişen bir eğitim sürecidir. Tezli yüksek lisanstan farkı bitirdiğinizde akademik olarak kariyer yapma imkanınızın olmamasıdır. Genelde mesleki anlamda uzmanlaşmak veya kendini geliştirmek isteyenlerin tercih ettiği bir programdır. Tezsiz yüksek lisans mezunları öğretmenlik programlarına başvurabilirler ancak öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programına kaydolmaları gerekir.

Tezsiz Yüksek Lisansın Tezli Yüksek Lisanstan Farkı Nedir?

Tezsiz yüksek lisans mesleki gelişime katkı sağlar tezli yüksek lisans gibi akademik kariyer yapma imkanı tanımaz. Bu durumda tezli yüksek lisansın akademik anlamda ilerlemek isteyen kişilerce yapıldığı söylenebilirken tezsiz yüksek lisans için aynı şey söylenemez. Alanda uzmanlaşmak veya mesleki anlamda bir adım ileriye çıkabilmek için tezsiz yüksek lisans yöntemini tercih eden bireylerin sayısı epey yüksektir.

Tezsiz Yüksek Lisans Faydası Olur Mu?

Tezsiz yüksek lisans mesleki anlamda terfi almak isteyen bireyler için oldukça faydalıdır. Mesleki anlamda kendini bir adım ileriye taşımak isteyen tüm bireylerin tercih edebileceği bir yöntemdir. Ancak akademik kariyer istiyorsanız tezsiz yüksek lisans size bir fayda sağlamaz. Akademik olarak ilerlemek isteyenlerin tezli yüksek lisans programına kaydolmaları gerekir. Tezsiz yüksek lisans kişisel gelişim ve mesleki hedefler doğrultusunda yapılabilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Yapan Öğretmen Olabilir Mi?

Öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans programına kaydolduktan ve eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra öğretmenlik programlarına başvurabilirsiniz. Tezsiz yüksek lisans yaparken öğretmenlikle ilgili olan alanın bitirilmesi gerekir ve ardından öğretmen olunabilir. Formasyon ve tezsiz yüksek lisans programlarının öğretmenliğe adım atmak için katkıları mevcuttur. Ayrıyeten halihazırda öğretmenseniz tezli veya tezsiz yüksek lisans eğitimi almış olmanız mesleki puanınızı ileriye taşımanıza yardımcı olabilir.

Tezsiz Yüksek Lisans Formasyon Yerine Geçer Mi?

Tezsiz yüksek lisans 2021 itibarıyla pedagojik formasyon yerine alınabilecek olan öğretmenliğe geçiş uygulamasına dönüşmüştür. Özellikle öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans eğitiminin ardından öğretmenliğe başvurulabilecektir. Eğer öğretmenlik düşünüyorsanız ve eğitim fakültesi dışında fen edebiyat bölümlerinden mezunsanız bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. 2021 itibarıyla çıkan yeni formasyon kararını YÖK’ün resmi sitesinden veya tezsiz yüksek lisans düşündüğünüz üniversitenin duyuru bölümünden takip edebilirsiniz.

Tezsiz Yüksek Lisans Öğrencilerine Burs Veriliyor Mu?

Daha önce lisans veya önlisans eğitiminizde burs aldıysanız tezsiz yüksek lisansta burs alamazsınız ancak daha önce almadıysanız burs almanızda bir sakınca yoktur. Tezsiz yüksek lisans öğrencilerine eğitim hayatları boyunca burs almadıkları müddetçe KYK bursu verilir. Bu nedenle şartları karşıladığınız takdirde KYK burs başvurularını takip etmeniz mümkündür. Bazı sosyal dernekler veya kuruluşlar da öğrencilere burs vermekte, o nedenle eğer ilginizi çekiyorsa bu konuyla ilgili detaylı araştırma yapmanız önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Alan Dışı Yüksek Lisans Nedir?

Aile danışmanıyım, Bilim Uzmanı Sosyoloğum. Web ve seo ile sosyoloji uyumunu yakalama amacında olan bu platforma ürettiğim sosyoloji temasındaki içerikler ile seo metin yazarlığı yapmaktayım. Twitter üzerinden: @dilaraayydiiin

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir