Toplum Bilimleri Kurulu Nedir? Kimler Var?

Toplum Bilimleri Kurulu Nedir? Kimler Var?
toplum bilimleri kurulu nedir
0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı açıklamalar paralelinde Toplum Bilimleri Kurulu’nu video konferans ile birlikte görmüş olduk. Peki, beyin fırtınası yapılacağı bilgisi de verilen Toplum Bilimleri Kurulu nedir? Görevleri nelerdir?

Sosyoloji, psikoloji, istatistik ve iletişim gibi alanlarda uzman olan kişiler ile oluşturulan bu kurul, normalleşme süreci ile birlikte toplum hakkında analiz ve sezgilerde bulunacak. Toplanan bu kurul ile birlikte daha iyi netice alınmasını umuyoruz.

toplum-bilimi

Toplum Bilimleri Kurulu Gerekliydi

Bizim burada ilgilendiğimiz yer ‘’Sosyologlar’’. Günümüze kadar yaşanan pek çok olayda sosyologlara söz verilmemesi ve görmezden gelinmesi derin bir yara olarak var. Koronavirüs süreci ile  birlikte sosyologlara verilen değerin artması ve sosyoloğun öneminin artması bizleri sevindiriyor. Elbette koronavirüs süreci çok acı süreç. Bu acının daha az olabilmesi için mutlaka sosyologlara ihtiyaç vardır.

Pozitif bilimleri sınırlayıcı bir yapıdadır. Ancak, sosyal bilimler bu yapıda değildir. Sezgi de işin içerisindedir. Bu paralelde de bu süreçte Toplum Bilimleri Kurulu’ndan tavsiyeler alınacak ve bu tavsiyeler kamuoyu ile paylaşılacak. Bu olumlu adımın, güzel bir sürecin başlangıcı olarak kabul ediyor, kuruldaki hocalarımıza başarılar diliyoruz.

Sosyologer, tüm platformda sosyoloji çerçevesinde paylaşımlar yapan ve sosyologlara yayın imkanı tanıyan dijital bir platformdur. Dijital sosyoloji arşivi oluşturma amacı ile kurulmuştur.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir