Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ/IOM) Nedir?

Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ/IOM) Nedir?
uluslararası goc orgutu
0

Bu makalede Uluslararası göç örgütü nedir? Sorusuna, göç sosyolojisi bağlamında cevap verilmiştir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nden Kübra Erciyas kaleme aldı. İyi okumalar.

Uluslar arası Göç Örgütü acil durumlarda yardım, mültecilerin yeni bir ülkeye yerleştirilmesi, gönüllü geri dönüşlere yardım, göçmen sağlığı, para gönderme ve yasal göç seçeneklerinin desteklenmesi gibi alanlarda faaliyet gösteren uluslar arası bir örgüttür. Göç konusuna farklı boyutlarıyla yaklaşan lider kuruluşlardan biri olan IOM, bütün göç sorunlarını ele alan, konuya bütüncül yaklaşan uluslar arası bir platform niteliğindedir. 2. Dünya Savaşı’ndan etkilenerek göç eden insanlara yardım etmek amacıyla kurulan örgüt, 1980’de Hükümetlerarası Göç Komisyonu, 1989’da ise Uluslararası Göç Örgütü adını almıştır. Statüsü gereği, görev alanına giren konularda ilgili ülkenin talebi ile harekete geçen IOM, özellikle insan kaçakçılığı mağdurlarına yardım alanında aktif rol oynamaktadır. Ülke içinde yerinden edilmiş kişiler konusunda yetkisi bulunmamakla beraber, ilgili ülkelerin talebi ile bu kişilere de yardım edebilmektedir. Suriye ve Libya gibi iç savaşın sürdüğü ülkelerdeki insani krizlere müdahalede aktif rol oynayan IOM. Göç konusunun 2015’ten sonra BM kalkınma gündeminin bir parçası olması için çalışmaktadır. Örgütün çalışmalarına aktif olarak katılan Türkiye, 30 Kasım 2004 tarihinde kuruluşa üye olmuştur. IOM çalışmalarına aktif olarak katılan Türkiye,özellikle göç politikalarının oluşturulması, yasa dışı göç, insan kaçakçılığı ile mücadele ve göçmenlerin haklarının korunması konusunda örgütle ortak çalışmalar yapmaktadır.

Merhaba ben Kübra Erciyas, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde Sosyoloji Bölümü öğrencisiyim. Sosyoloji arşivi oluşturma gayesi ile buradayım.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir