Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı

Uygulamalı psikoloji yüksek lisans programı hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Programın ne olduğu, başvuru şartları, çalışma alanları ve sınırları gibi birçok konu ilgili yazıda ele alınmıştır.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı
0

Günümüzde birçok bilimsel gelişme yaşanmakta ve bu gelişmeler disiplinler arası bağları gittikçe kuvvetlendirmektedir. Bu noktada çalışmalarını iş birliği içerisinde yürüten bilim dalları bilimsel gelişimlere hızlı bir ivme kazandırmaktadır.

Psikoloji bilimi ise konusunun bireylerin zihni ve davranışları olması nedeniyle bilimler arasında önemli bir konumdadır. Çünkü insana dair olan şeyler her daim bilimlerin odak noktası olmuştur. Bu nedenle de ekonomiden, pazarlama, insan kaynakları, örgütsel yönetim, öğretmenlik gibi bilim dalları ile sanat ve bununla beraber fizik, kimya, biyolojiye kadar geniş yelpazedeki bilim dalları psikolojiden etkilenmekte ve psikolojiyi etkilemektedir. Dolayısıyla kişi hangi bilimsel alanın mensubu olursa olsun psikoloji bilimi anlamaya ve uygulamaya ihtiyaç duymaktadır.

Uygulamalı psikoloji yüksek lisans programı da tam olarak bu noktada bireylerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde hazırlanarak son dönemlerde gittikçe önem arz eden bir ana bilim dalı haline gelmiştir. Uygulamalı psikoloji, insan davranışlarındaki sorunlara ilişkin çözümlerin psikoloji biliminin bilgi birikiminin profesyonelce kullanılmasıyla çözümlenmesini hedefleyen bir bilim dalıdır. Bu program aracığıyla hedeflenen psikolojinin her alanında hizmet verebilecek bilgi, beceri ve tutumla donatılmış, etik değerleri özümsemiş, bu donanımı mesleğiyle sentezleyebilecek uzmanlar yetiştirmektedir.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Dersleri Nelerdir?

İlk olarak yüksek lisansın başlangıcında psikoloji lisans programına ait temel derslerin yer aldığı bilimsel hazırlık dersleri alınmaktadır. Bu aşamada daha önceden kendi alanınızda aldığınız psikoloji derslerini ya da psikoloji lisans programıyla çap/yan dal yaptıysanız burada almış olduğunuz dersleri saydırma imkânınız vardır. Bilimsel hazırlık dersleri alındıktan sonra öğrenciye uygulamalı psikolojiye ait meslek hayatında olası durumlarda yararlanabileceği alan dersleri verilmektedir. Bunlar; gelişim psikolojisi, endüstriyel psikoloji, eğitim psikolojisi ve klinik psikoloji alt alanlarına yönelik dersleri destekleyen yan alan derslerini ve öğrencilerin istatistik, araştırma yöntemleri ve test geliştirmede uzmanlaşmalarını sağlayacak ders ve uygulamaları kapsamaktadır.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Kimler Yapabilir?

Bu konuda üniversiteler arası farklılıklar mevcuttur. İlk olarak psikoloji ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümleri tercih edilmektedir. Bazı üniversiteler ise herhangi bir lisans mezuniyetini uygulamalı psikoloji yüksek lisansı başvurusu için yeterli görmektedir. YÖK tarafından da bu konuda henüz resmi olarak herhangi bir sınırlandırma getirilmemiştir.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Uygulamalı psikoloji yüksek lisansını tamamlamak kişiye akademik bir bilgi birikimi, etik değerleri ve uzmanlık unvanını kazandırmaktadır. Bunun yanı sıra ise mesleğini tam anlamıyla icra etmek isteyen kişiler için psikoloji biliminin ortaya koyduğu disiplinel yaklaşımları öğrenebilme ve sentezleme imkânı sağlamaktadır. İlgili alanlarda problemlere karşın çözüm yollarını bilimsel çerçevede öğrenme ve uygulama imkânı sağlamaktadır. Olası bir durumda danışanla görüşmede, gelişimsel ve davranışsal sorunların çözümünde psikolojik bilgi birikiminin profesyonelce kullanımını kişiye kazandırmaktadır.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Şartları Nelerdir?

 • Lisans programı mezunu olmak
 • ALES’ten eşit ağırlık puan türünde en az 55 puan almak

Bu şartlar üniversite bazında değişim göstermektedir. Bunlara ek olarak adaylardan ‘belirli’ bir lisans programı mezuniyeti, lisans not ortalaması, yabancı dil sınavı gibi farklı şartları sağlamış olmaları da beklenebilmektedir. Dolayısıyla uygulamalı psikoloji yüksek lisansına başvuru öncesinde mutlaka her üniversitenin kendi online duyuru sayfası takip edilmelidir.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Hangi Üniversitelerde Var?

Uygulamalı Psikoloji yüksek lisans programı sayılı üniversitede bulunmaktadır. Bunlar:

 • İstanbul Üniversitesi (Tezli- Devlet)
 •  İstanbul Bilim Üniversitesi (Tezli- Vakıf)
 • Üsküdar Üniversitesi (Tezli/Tezsiz- Vakıf)
 • İstanbul Ticaret Üniversitesi (Tezli / Tezsiz- Vakıf)

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Ücretleri Ortalama Ne Kadar?

Programın tezli veya tezsiz olarak seçilmesine bağlı olarak ücretler değişmektedir. Uygulamalı psikoloji tezli yüksek lisans programları vakıf üniversitelerinde ‘120-150 bin TL’ arasında değişkenlik gösterirken tezsiz programlar ‘100 bin TL’ civarındadır. Fakat bu ücretler her üniversitenin kendine özel olarak belirlediği burs alma koşullarına göre düşüş gösterebilmektedir. Bunun için üniversitelerin burs koşulları incelenmelidir.

Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı Mezunlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Bu bilim dalı mezunu adaylar özel ve kamuda olmak üzere çeşitli çalışma alanlarına sahiptir.

 • Akademisyenlik
 • Eğitim sektörü
 • Sağlık sektörü
 • Örgütsel özel iş yerleri, insan kaynakları birimleri gibi psikolojiyle ilişkili alanlarda çalışmalar yürütebilirsiniz.

Uygulamalı Psikoloji ve Klinik Psikoloji Master Programlarının Farkı Nedir?

Uygulamalı psikoloji, psikoloji bilimine ilgisi olan tüm lisans mezunlarının tercih edebileceği bir yüksek lisans programıdır. Fakat kişiye ‘klinisyen’ unvanı vermez. Dolayısıyla da uygulamalı psikoloji programı mezununun hastanelerde çalışma veya klinik açma yetkisi yoktur. Klinik psikoloji ise sadece psikoloji lisans mezunlarının tercih edebileceği, mezun olunduğu takdirde de kişiye ‘klinisyen’ unvanı ve klinik açma yetkisi veren bir yüksek lisans programıdır.

Uygulamalı Psikoloji Tezli Mi Tezsiz Mi?

Uygulamalı psikoloji yüksek lisans programını ilgili üniversitelerde hem tezli hem de tezsiz olarak bitirmek mümkündür. Tezsiz yüksek lisans programında bitirme projesiyle mezun olunurken tezli programda veri toplama ve analizi yapılarak tez hazırlanmaktadır. Tezli olarak uygulamalı psikoloji yüksek lisans mezun olmak bireyin akademik kariyer yapabilmesini ve üniversitelerde ders verebilmesini sağlamaktadır.

Uygulamalı Psikoloji Master Programından Sonra Psikolog Olarak Çalışılır Mı?

Psikolog unvanı, YÖK’ün kararnamesiyle yalnızca üniversitelerin psikoloji lisans bölümü mezunlarının kullanabileceği bir unvan olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle Uygulamalı Psikoloji programı sizlere psikolog unvanı vermemektedir. Bu bilim dalının çalışma alanı; kendini akademik alanda geliştirmek ve mevcut eğitim donanımıyla psikoloji bilimini sentezleyerek meslekte ilgili müdahaleleri yapabilme yetisi kazandırmak üzerinedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sigmund Freud Kimdir? Freud Psikolojisi ve Kavramları

Sosyoloji Bölümünden Mezun Olan Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

Evet, bazı üniversitelerde yapabilmektedir. Uygulamalı psikoloji, lisans programları tarafından tercih edilebilen bir yüksek lisans programıdır. Buradaki en önemli nokta, mesleğinizle psikolojinin alt alanlarını entegre edebilmenizdir.

AÖF Mezunları Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programına Başvurabilir Mi?

Açık öğretim mezunları da örgün eğitim mezunlarıyla aynı haklara sahip olup tezli/tezsiz yüksek lisans yapma hakkına sahiptir. Dolayısıyla AÖF mezunları da uygulamalı psikoloji yüksek lisans programını tercih ederek akademik birikimlerini devam ettirebilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ünlü Psikiyatr Carl Gustav Jung Kimdir? Jung Psikolojisi

Kaynakça

 • Akıncı, D. (2020). Türkiye’de Psikoloji Bölümü Yüksek Lisans Programları. Psikon Sağlık ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi. (denizakinci.com)
 • Aşkın, R. Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı Neden Tercih Edilmeli? İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü. Yüksek Düşün (ticaret.edu.tr)
 • Uygulamalı Psikoloji Yüksek Lisans Programı Hakkında. Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü (uskudar.edu.tr)

Sosyoloji ve Psikoloji mezunuyum. Öğretmen ve aile danışmanıyım. Sosyal bilimler alanına ilgiliyim ve bu alanda profesyonel çalışmalar eşliğinde Uygulamalı Psikoloji alanında yüksek lisansımı tamamlamaktayım . Özellikle sosyoloji ve psikolojinin iş birliğine yönelik olan çalışmalara, erken çocukluk dönemine ve çift ilişkilerine odaklanmaktayım.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir